Svátek má: Kateřina

Zprávy

Velikost textu:

Polsko varuje před hrozbou rozpadu Evropské unie

Polsko varuje před hrozbou rozpadu Evropské unie

Chování západních zemí vede k rozpadu Evropské unie, uvedl v Polském rozhlase vedoucí kanceláře polského předsedy vlády Michal Dworczyk.

Ilustrační foto
20. listopadu 2020 - 10:16

Maďarsko dříve oznámilo, že vetuje rozpočet EU na období 2021–2027 a také fond určený k překonání důsledků epidemie koronaviru. Stejný záměr oznámilo Polsko. Postoj Maďarska byl podpořen Slovinskem. Vyvolala to skutečnost, že v rozpočtu EU existuje mechanismus, který spojuje přidělování finančních prostředků EU s právním státem v jednotlivých zemích.

„Ve skutečnosti bojujeme nejen za dodržování pojednání, za dodržování pravidel a partnerství, ale bojujeme za to, aby v budoucnu Evropská unie i nadále nebyla ohrožena. Protože způsob chování některých našich sousedů na Západě dříve či později povede ke zhroucení Evropské unie,“ uvedl Dworczyk.


„Evropská unie byla vytvořena před mnoha lety jako unie zemí, které se k sobě chovaly partnersky, které muselo fungovat a fungovalo mnoho let podle spravedlivých pravidel. Dnes se to některé země snaží změnit, snaží se prosadit svou vůli a porušují smlouvy,“ poznamenal.

„Dnes se to týká Polska a Maďarska, ale z dlouhodobého hlediska můžeme říci, že jde o způsob jednání, který může ohrozit celou Evropskou unii,“ zdůraznil šéf kanceláře premiéra.

(kou, prvnizpravy.cz, polskieradio.pl, foto: arch.)