Svátek má: Ludvík

Zprávy

Velikost textu:

Polský premiér obvinil Merkelovou z legitimizace Lukašenka

Polský premiér obvinil Merkelovou z legitimizace Lukašenka

Polský premiér Mateusz Morawiecki kritizoval německou kancléřku Angela Merkelová za dialog s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem během sílící migrační krize.

Mateusz Morawiecki, předseda polské vlády
28. listopadu 2021 - 06:20

Merkelová  dvakrát hovořila s Lukašenkem o řešení krize na hranici s Polskem.

Morawiecki řekl, že vítá skutečnost, že Evropská unie je zapojena do hledání diplomatického řešení krize, ale k Merkelové je kritický.

„Když kancléřka Merkelová zavolala Lukašenkovi, pomohla legitimizovat jeho režim, zatímco boj za svobodné Bělorusko trvá už 15 měsíců,“ říká Morawiecki.

Polský premiér se navíc domnívá, že Lukašenko zneužil rozhovor s Angelou Merkelovou.

„Předstíral, že Merkelová souhlasila s přepravou 2000 imigrantů po koridoru do Německa a dalších evropských zemí. A to je špatně," dodal Morawiecki.

Připomeňme, že Lukašenko v rozhovoru s Merkelovou stanovil podmínku, že Evropská unie by měla vytvořit humanitární koridor pro dva tisíce uprchlíků a ostatním, kteří chtějí překročit hranice EU, pomůže Minsk vrátit se domů. Pravda, zatím jen 400 nelegálních přistěhovalců ze 7 000, kteří jsou v současnosti v Bělorusku, vyjádřilo přání letět domů.


Angela Merkelová zároveň při rozhovoru s Lukašenkem o migrační krizi odmítla přijímat nelegální imigranty z bělorusko-polské hranice . Uvedla, že jde o problém evropského rozsahu, který Německo samo neřeší.

(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:arch.)