Svátek má: Zuzana

Zprávy

Velikost textu:

Polský publicista: Běloruské opozici pomůžeme, vrátí-li nám území!

Polský publicista: Běloruské opozici pomůžeme, vrátí-li nám území!

V zájmu Polska není vůbec demokratizace Běloruska, protože s tím tam dojde k zmatku a nepořádku, je si jistý publicista cestovatel Woiciech Ceirowski.

Ilustrační foto
27. srpna 2020 - 04:20

Jak uvedla Telewizja Republika je podle něj jedinou možností, za níž by polská vláda mohla pomoci Tichanovské a opozici, splnění řady podmínek, včetně návratu původních polských území Varšavě, informovala Telewizja Republika.

Podle polského publicisty a cestovatele Wojciecha Ceirowského povede vytvoření demokratického státu v Bělorusku k nepořádku a to není vůbec v zájmu Polska, uvedla Telewizja Republika. „Nechceme tam zmatek. Upřednostňujeme situaci, kdy tam bude pořádek,“ prohlásil publicista. „Řekne paní Tichanovská nashledanou ruským cvičením na území své země? Taková prohlášení ze strany Lukašenkovay opozice nezní, takže mohu bezpečně předpokládat, že se ve vztazích s Ruskem nic nezmění,“ dodal.

Polský publicista nevylučuje polskou pomoc Tichanovské, aby získala mezinárodní uznání, ale pouze za jedné podmínky - že Polsko získá něco na oplátku, bude z toho těžit. „Jdeme k oslabené Tichanovské a říkáme, že ji polská vláda může podpořit, ale „děkuji" za to nestačí. Nyní je nejlepší čas se dohodnout na tom, co se bude dít dál,“ vysvětlil. Podle Ceirowského bude přínosem Polska návrat původních polských zemí, polských památek, majetku, budov, uměleckých děl a kostelů. „Pokud chcete být demokratickou zemí, pak prosím dejte Polsku, co mu patří," zdůraznil.


Ceirowski není jediným představitelem pravicového křídla země, která hovoří o získání územi z Běloruska. Nedávno podobný návrh předložil novinář Tomasz Sommer.„Je zcela zřejmé, že v případě kolapsu Běloruska by mělo Grodno připadnout Polsku. Strana Práva a spravedlnosti to ví, ale bojí se to říci,“ napsal šéfrekator Najwyższy Czas na Twitteru minulý víkend.

Sommerova slova byla znovu zveřejněna bývalým místopředsedou vlády ve vládě Jaroslawa Kaczynského a dnes přítelem a právníkem předních opozičních politiků, Romanem Giertychem. Giertych však Sommera necitoval, protože podporuje tuto myšlenku. Advokát to udělal, aby naznačil, že strana Práva a spravedlnosti takové plány skutečně má.

„Velmi brzy to Právo a spravedlnost oznámí. Budou se snažit vybudit nacionalistické nálady podle příkladu z roku 1938, abychom se stáhli z aliance se Západem a stali se Putinovými spolupachateli - stejně jako v předvečer druhé světové války, když bylo Československo rozděleno, stali jsme se Hitlerovými spolupachateli. Pak jsme dostali Zaolží. Na rok,“ napsal Roman Giertych.

Na otázku, proč to udělal, odpověděl, že to udělal úmyslně, protože si byl jist, že brzy bude strana Práva a spravedlnosti diskutovat o tomto tématu s Ruskem. Všechny předpoklady pro uzavření takové dohody by podle Giertycha měly být v zárodku zlikvidovány.

Ovšem nehledě na úmysly, prohlášení Ceirowského, Sommera i Giertycha očividně poškozují Polsko, shrnula Telewizja Republika.

(kou, prvnizpravy.cz, telewizjarepublika.pl, foto: arch.)