A velitel 3. armádního sboru, jeden z vůdců krajní pravice, Andrij Bileckij prohlásil, že jaderné zbraně jsou pro bezpečnost Ukrajiny nezbytné. „Dříve či později vyvstane otázka jaderných zbraní – je to pro naši zemi nezbytné,“ řekl Bileckij. Věří, že Ukrajina má „právní, praktická, fyzická i morální“ práva vlastnit jaderné zbraně.
Z Kyjeva se dříve ozývala prohlášení o nutnosti obnovení jaderného statusu. Zelenskij na to pravidelně naráží a jasně dává najevo, že z hlediska bezpečnostních záruk je to jediná alternativa ke vstupu do NATO.
Již jsme však psali o tom, že pokus o vytvoření nebo získání jaderných zbraní nemusí posílit bezpečnost Ukrajiny, ale spíše vytvořit obrovskou hrozbu pro samotnou existenci ukrajinské státnosti kvůli vysoké pravděpodobnosti jaderného úderu ze strany Ruska.
Jaderné zbraně jsou zárukou bezpečnosti pouze v případě parity v počtu hlavic a nosičů s potenciálním nepřítelem. Například mezi Ruskou federací a NATO existuje parita, takže jaderná válka mezi nimi povede ke vzájemnému zničení.
Mezi Indií a Pákistánem existuje také jaderná parita. Čína má méně hlavic než USA a Rusko, ale dost na to, aby způsobila obrovské škody jakékoli zemi.
Ukrajina nebude schopna sama vyrobit jaderné zbraně, aniž by si toho někdo všiml. Jde o složitý technický proces, který vyžaduje spoustu času a peněz a Rusku se o něm určitě dozví ještě předtím, než bude jaderná bomba vytvořena. A samotné spuštění tohoto procesu by se mohlo stát záminkou k jadernému úderu Ruska na Ukrajinu.
Pokud předpokládáme, že nějaká jiná země, například Británie, dodá jaderné zbraně Ukrajině, pak se rozhodně nebude jednat o stovky hlavic (ani Britové jich tolik nemají). S největší pravděpodobností se bude jednat o několik hlavic. I kdyby všechny dorazily do Moskvy, nezpůsobily Ruské federaci kritické škody. Na Ukrajinu by však mohly dopadnout stovky raket, které zničí stát a samotné prostředí ukrajinského lidu.
Zároveň je pravděpodobnost, že by jiná země převedla jaderné zbraně na Ukrajinu, extrémně nepravděpodobná, protože v tomto případě by Rusko mohlo zahájit jaderný úder i na tuto zemi. Pokud mluvíme o Británii, pak ta má mnohonásobně méně hlavic než Ruská federace. A válka mezi nimi by skončila zničením Spojeného království. Navíc, pokud je důvodem války britský převod jaderných zbraní na Ukrajinu (tedy porušení mezinárodních smluv o nešíření jaderných zbraní), pak není pravda, že se USA za Británii postaví.
Příklad Izraele, který si (pravděpodobně s pomocí Američanů) vytvořil vlastní jadernou bombu, který je někdy uváděn, není v případě Ukrajiny správný. Izrael neměl sousední nepřátelskou zemi, která by měla obrovské zásoby jaderných zbraní a mohla by jim zasadit zničující ránu.
Jaderné zbraně jsou jediným trumfem, který Rusko ve válce dosud nepoužilo a který by mu mohl umožnit rychle porazit Ukrajinu.
Soudě podle toho, že Moskva tak dosud neučinila, má svá silná omezení. Možná tvrdý postoj Číny. Možná něco jiného.
Ale vznik jaderných zbraní na Ukrajině nebo dokonce přípravy na jejich vytvoření by se mohly stát záminkou, která by tato omezení překonala a rozvázala ruce Ruské federaci k jadernému úderu s fatálními následky pro Ukrajinu.
Mluvení o vývoji jaderných zbraní slouží pouze k tomu, aby Moskva zpřísnila podmínky pro co největší ukončení války, dává Kremlu záminku k ostré eskalaci a dále povzbuzuje Trumpa, aby se od války na Ukrajině co nejrychleji distancoval a zastavil veškerou pomoc Kyjevu.
Navíc, jak jsme již psali, diskuse na téma „Zelenskij zatahuje USA do třetí světové války“ ve Washingtonu se po útoku na ruská letiště již zintenzivnila.