Svátek má: Otýlie

Zprávy

Velikost textu:

Poradce Trumpa: Pandemie? Nezaměstnanost jako za Velké deprese!

Poradce Trumpa: Pandemie? Nezaměstnanost jako za Velké deprese!

Během krize v roce 2008 přišlo o práci 8,7 milionu Američanů, dnes však o toto číslo klesá počet pracovních míst ve Spojených státech každých 10 dní, píše Huffington Post.

Ilustrační foto
28. dubna 2020 - 11:07

Ekonomický poradce Donalda Trumpa Kevin Hassett ve výsledku předpokládá, že účinky koronaviru budou srovnatelné s účinky Velké deprese z 30. let.

Americká ekonomika zažívá největší šok, jaký kdy byl v historii, a index nezaměstnanosti se blíží úrovni, která byla naposledy zaznamenána během Velké hospodářské krize, uvedl ekonomický poradce Donalda Trumpa Kevin Hassett.

Podle zprávy Huffington Post připomněl, že během recese v roce 2008 přišlo o práci 8,7 milionu lidí, ale nyní tolik pracovních míst zmizí každých 10 dní. Podle něj je tedy úkol úřadů velmi obtížný.

Od vypuknutí epidemie požádalo ve Spojených státech o dávky v nezaměstnanosti asi 26 milionů lidí. Ekonomové věří, že tento měsíc dosáhne míra nezaměstnanosti 20%. Pro srovnání: během Velké hospodářské krize toto číslo dosáhlo 25%.


Současně ministr financí USA Stephen Mnuchin předpokládá mnohem pozitivnější vizi účinků koronaviru. Očekává oživení ekonomiky do září díky podpůrným opatřením vlády. Jakmile začnou podnikatelé znovu otevírat, očekává oživení poptávky.

Jiné instituty, včetně Goldman Sachs, ale předpokládají, že škody koronaviru budou čtyřikrát horší, než krize v roce 2008, dodává chmurně Huffington Post.

(kou, prvnizpravy.cz, huffpost, foto: arch.)