Svátek má: Nora

Zprávy

Velikost textu:

Poradce Zelenského řekl, co čeká armádu při útoku na Donbas a Krym

Poradce Zelenského řekl, co čeká armádu při útoku na Donbas a Krym

Poradce prezidenta Ukrajiny Vladimira Zelenského Nikita Poturajev věří, že ozbrojené síly Ukrajiny budou v případě útoku na Donbas nebo Krym zcela zničeny.

Ilustrační foto
21. července 2019 - 10:10

Uvedl to v rozhovoru pro Cenzor.net.

Střízlivý odhad vojenského řešení konfliktu jihovýchodu Ukrajiny a či návratu Krymu je od ukrajinských politiků slyšet vskutku jen velmi zřídka.

„Nejde o to, zda budeme bojovat za Donbas nebo dokonce za Krym, ale musíme být připraveni na jakýkoliv scénář,“ řekl činitel.

Poturajev na objasňující otázku novináře, zda je Zelenskij ochoten vydat rozkaz k utoku, vyjádřil názor, že to nyní nelze udělat.

„To zničí armádu," řekl krátce.


Zároveň je poradce přesvědčen, že hlava státu nařídí v případě potřeby zahájení nepřátelských akcí.
„Voloďa ... Vladimir Zelensky, prezident Ukrajiny je velmi odhodlaná osoba," doplnil.

V dubnu 2014 zahájily ukrajinská vláda v Kyjevě vojenskou operaci proti  LLR a DLR, které vyhlásily nezávislost po státním převratu v zemi. Podle nejnovějších údajů OSN se obětí konfliktu stalo asi 13 tisíc lidí.

Probíhá otázka řešení situace v Donbasu, a to i během jednání v  kontaktní skupiny Minsku, která již od září 2014 přijala tři dokumenty upravující kroky k odstranění konfliktu. Po dohodě o příměří však pokračují potyčky mezi stranami konfliktu.

(kou, prvnizpravy.cz, cenzor.net, foto: arch.)