Svátek má: Brigita

Zprávy

Velikost textu:

Porošenko: Zelenskij je nejdražší prezident v historii Ukrajiny

Porošenko: Zelenskij je nejdražší prezident v historii Ukrajiny

Náklady na provoz aparátu Vladimira Zelenského z něj udělaly nejdražšího prezidenta v celé historii Ukrajiny, uvedl bývalý prezident Ukrajiny Petro Porošenko.

Petro Porošenko, ukrajinský exprezident
22. září 2020 - 11:07

„V návrhu státního rozpočtu na rok 2021 se zvýšily alokace bezpečnostních úředníků a Zelenského doprovodu. A Zelenskij nezapomněl ani na sebe. Kancelář prezidenta obdržela 700 milionů hřiven. K čemu? Správa věcí je chata, takzvané státní chaty, kam se Zelenskij přestěhoval. Prezidentské kanceláři bylo věnováno téměř 400 milionů hřiven,“ uvedl Porošenko na akci strany Evropské solidarity v Dněpru.

Porošenko připomněl Zelenského volební slib: Nepoužívat nákladnou prezidentskou kolonu a jezdit do práce jen na kole, jak to dělají politici v západní Evropě. Členové Zelenského strany Služebník lidu slíbili totéž, řekli, že budou jezdit jen na kolech.

„Podívejte se na peníze, které byly letos přiděleny na provoz prezidentské správy - na světě není tolik kol. A opět je to na úkor daňových poplatníků,"  řekl Porošenko.

Porošenkova slova obsahují výsměšnou ironii. Po svém zvolení Zelenskij vzal svůj slib o kole zpět. Podle něj, pokud se bude pohybovat na kole, tak způsobí potíže prezidentské ochrance. Členové strany Sluha lidu následovali Zelenského příkladu s vysvětlením, že jízdní kola by je stála mnohem víc než auta se zabezpečením. Strana Služebník lidí slibuje, že přejde na kola, ale až v budoucnu - až Kyjev přestane být jedním z nejvíce kriminalizovaných měst v Evropě.

„Zelenskij a celý jeho tým mají tolik vlastních nemovitostí, že daňová přiznání jsou k prasknutí. A v tomto prohlášení není uvedeno vše. Zároveň rozpočet plánuje snížit dotace pro občany s nízkými příjmy. Letos byly dotace sníženy o dvě miliardy hřiven. Tržní cena plynu roste, následovaná tarify za služby pro obyvatelstvo. To znamená, že v roce 2021 to bude ještě těžší pro nejméně chráněné segmenty populace - ty, které nyní dostávají dotace,
“uvedl Porošenko.


„Takzvaný lidový prezident Goloborodko je nejdražším prezidentem země v celé historii Ukrajiny," řekl Porošenko a vysmíval se roli Zelenského v komediálním seriálu Sluha lidu. V tomto filmu, který uvedlo studio „95th Quarter“ v roce 2015, hrál Zelenskij učitele Vasilije Goloborodka, který se nečekaně stal prezidentem Ukrajiny. Podle scénáře filmu slibuje Goloborodko Ukrajincům prosperitu a život bez korupce, ale realita je taková, že život v Independent pod Goloborodkem se zhoršuje a zhoršuje. Čestnému Goloborodkovi, který vede skromný život a jezdí na kole do práce, brání v předsednictví oligarchové a poslanci Nejvyšší rady.

„Nyní má Zelenskij jiný slib: Nic ti nedlužím!  Zelenskij koneckonců odhodil své minulé populistické volební sliby do koše hned poté, co je oznámil na stadionu, “ říká bývalý prezident Ukrajiny.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)