Svátek má: Slavomír

Zprávy

Velikost textu:

Porošenková o státní podpoře svému fondu - „700 milionů není tolik“!

Porošenková o státní podpoře svému fondu - „700 milionů není tolik“!

Manželka Petro Porošenka Maryna komentovala přidělení 700 milionů hřiven ze státního rozpočtu Ukrajinskému kulturnímu fondu, kterému předsedá.

Myryna Porošenková, žena Petro Porošenka
6. prosince 2019 - 10:15

Podle „Strany.ua“ Porošenková uvedla, že přidělená částka není tak velká, protože její fond na jeden a půl roku podpořil asi 700 projektů. Jak portál sdělil, nebyla však schopna uvést žádný z těchto projektů.

Bývalá první dáma a vedoucí ukrajinského kulturního fondu Maryna Porošenková se vyjádřila k přidělení její organizaci z rozpočtu země sumy ve výši 700 milionů hřiven. Podle „Strana.ua“ Porošenková uvedla, že přidělená částka není tak velká.

„Věřte mi, ve srovnání s jinými zeměmi, je to velmi malá částka, která by měla být přidělena na podporu kultury a umění ve státě, který chce být nezávislý, být hrdý na své kulturní, národní dědictví. A proto bych nedoporučoval žádné hodnocení přidělených prostředků,“ řekla Porošenková.


Dodala, že všechny fondy jsou pečlivě kontrolovány nezávislými odborníky, kteří se podrobují „technickému výběru na úrovni správy fondu a finančním specialistům fondu“. A každý projekt musí dodržovat státní finanční standardy stanovené na oficiálních webových stránkách.
 
Rovněž uvedla, že v průběhu jednoho a půl roku fond podpořil asi 700 projektů, které byly vybrány „na transparentní evropské bázi“. Tyto projekty prý vyhodnotili nezávislí odborníci na základě  losování.

A do tak hezkého a přesvědčivého proslovu o ničem (kdo jsou „nezávislí odborníci“? A co je to „transparentní evropská báze“?) zaznělo nepříjemní zaskřípání.

Jak totiž publikace uvádí, že Porošenková nebyla schopna jmenovat ani jeden z těch sedmi stovek projektů.

V závěru portál navíc připomněl, že v nedávném rozhovoru ukrajinský ministr kultury Vladimir Borodjanskij prohlásil, že je fondu Porošenkové přiděleno ze státního rozpočtu na rok 2020 500 miliónů hřiven. Jak se však později zjistilo, tato částka činí 700 milionů hřiven.

(kou, prvnizpravy.cz, strana.ua, foto: youtube)