Svátek má: Alexandr

Zprávy

Velikost textu:

Porošenkovy zločiny již vyšetřuje zvláštní skupina

Porošenkovy zločiny již vyšetřuje zvláštní skupina

Na Ukrajině i v zahraničí již působí „neformální skupina lidí“, jejímž úkolem je postavit před soud současného prezidenta republiky Petro Porošenka a jeho nejbližší spolupracovníky.

Petro Porošenko, ukrajinský prezident
6. května 2019 - 07:20

Podle novinářky Světlany Krjukové, zástupce šéfredaktora webu Strana.ua, se tito lidé budou zabývat "systematickým sledováním současné mocenské elity ".

Účelem této práce je donutit ukrajinské soudy a vyšetřovací orgány, aby obvinili Porošenka a jeho nejbližší spolupracovníky, řekla Krjuková v programu „Opozice“ na ukrajinském televizním kanálu NewsOne. Skupina má podle ní dostatečné intelektuální a finanční zdroje, a pokud ví, již přitahuje velké soukromé detektivní společnosti, aby vyšetřovaly offshore společnosti, nemovitosti a účty Porošenka a jeho kliky v zahraničí.

Podle Světlany Krjukové je část týmu na Ukrajině, druhá část je v zahraničí, a to jsou „lidé s maximální efektivitou a neveřejnou rozmanitostí“, kteří se „nestarají o pověst“. Tito lidé mají v úmyslu provést své vyšetřování bez ohledu na ukrajinský systém spravedlnosti a rozhodnutí zvoleného prezidenta Zelenského.


Již dříve ukrajinská média obvinila Porošenko z vraždy svého staršího bratra Michaila. Podle moldavského politika Renato Usatii, od roku 1996 do roku 2004, se současný ukrajinský prezident angažoval v přivlastňování si akcií velkých podniků v sousední republice. Michail s ním spolupracoval, ale v roce 1997 nečekaně zemřel za nejasných okolností. Podle jedné verze zemřel při autonehodě, podle druhé se utopil. Renato Usatij dokonce dokument ukázal: kopii rozhodnutí státního zastupitelství, která potvrzuje účast současného prezidenta Ukrajiny na vzniku řady organizovaných zločineckých skupin v Moldavsku a na organizaci vraždy Michaila Porošenka.

(rp,prvnizpravy.cz,newsone.ua.vesti.ru,foto:arch.)