Svátek má: Hana

Zprávy

Velikost textu:

Postní ramadán: Stovky mrtvol a zraněných

Postní ramadán: Stovky mrtvol a zraněných

O budoucnosti Afghánistánu se nám dostalo zjevení - ukázka vraždění v době, kdy probíhal muslimský svatý čas - postní měsíc ramadán zakončený svátkem íd al-fitr (Eid al-Fitr), píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz František Roček.

Exploze v Kábulu, hoří autobus
7. června 2019 - 07:20

Vraždění o postním měsíci ramadánu je důkazem, že islámská náboženská doktrína v podání islamistů – džhádistů (tedy i Talibanu) je mocenským prostředkem. Je to islámský druh fašismu.

Statistika svátečního vraždění

Tiskové agentury mudrují kolik lidí bylo zavražděno v průběhu ramadánu - prý na 200 afghánských civilistů a dalších 300 civilistů bylo zraněno. Např. 3. června 2019 (http://www.afghanistantimes.af/editorial-intensifying-violence/) jsme se mohli dočíst, že v uplynulém týdnu bylo v celé zemi zabito nejméně 134 bezpečnostních pracovníků a 47 civilistů.

Nebezpečné povětří bylo především v Helmandu, Ghazni, Nangarharu, Jawzjanu, Paktice, Ghoru, Badghis, Zabul, Kunduzu, Heratu, Faryabu, Sar-e-Pul, Kapisa, Baghlan, Maidan Wardak a Kabulu, čili v řadě provincií a význačných městech provincií.

Část mrtvolných a zraňujících útoků jde i na vrub amerických a afghánských speciálních sil, když např. zabily dva rolníky v pšeničném poli v obci Larkhabi v okrese Gul Tepa, zatímco bombardovaly to, co nazývaly úkryty militantů.

Jednou ze statistik vraždění o ramadánu je např. věštba soukromé afghánské tiskové agentury Pajhwok, která uvedla, že počty oběti v květnu vzrostly o alarmujících 37 procent ve srovnání s předchozím měsícem. Oběti zahrnovaly afghánské bezpečnostní síly, povstalce a civilisty. Jejich údaj je celkem k ničemu.
Ztráty povstalců alias partyzánů lze odhadnout jen mlhavě. Také řada neštěstí v odlehlých vesnicích se vůbec nedostane do hledáčku médií.

V květnu prý bylo podle jiného zdroje zabito téměř 190 civilistů, včetně 33 dětí, a zraněno 340. Civilian Protection Advocacy Group (CPAG) v měsíční zprávě uvedla, že počet tragických úmrtí se v květnu téměř zdvojnásobil. Nevládní organizace uvedla, že k většině civilních obětí došlo v hlavním městě Kábulu a provinciích Nangarhar, Herat, Ghazni a Helmand.


Sibyla s kalašnikovem

Festival smrti a urvaných ručiček a nožiček začal kolem 6. května 2019, tedy na počátku ramadánu. A eskaloval koncem ramadánu.

Když jsem ve dnech 3. až 5. 6. 2019 zjišťoval, kdo v těchto třech dnech psal o tomto božím dopuštění a inventuře ramadánských mrtvol, tzv. ctihodně oficiální média nenapsala nic, o zabíjení vyšel jenom článek dne 3. 6. 2019 v „tyden.cz“.

Mám rád svátky, protože ukazují, jakým způsobem lidé reagují. Oficiální svátky slaví většinou jenom střední skupina metafyzických vojsk – političtí či náboženští profíci a jejich národní garda věřících a sympatizantů. Pro většinu lidí jsou svátky dnem volna. Pro některé i dnem lidové radosti v koloritu náboženských, regionálních či politických obřadů zakončených veselicí.

Co nám ukázal ramadán a následný svátek íd al-fitr (angl. Eid al-Fitr) v afghánské verzi? Lidé si stěžovali na vyšší ceny, které o svátcích obchodníci neúnosně zvedli, a střílelo a vybuchovalo se skutečně svátečným způsobem – kdo mohl, zabíjel. Psal jsem již o alžírském syndromu mírového vyjednávání pomocí eskalace bojů, což o ramadánu platilo dvojnásob. http://literarky.cz/politika/svet/27365-stin-charlese-de-gaulla-v-afghanistanu

O ramadánu se objevila Sibyla s kalašnikovem. Ukázala pravou podstatu afghánského konfliktu: Nemilosrdně kdo z koho.

Poslední dva dny ramadánu 2. a 3. června byla média svědky nejméně pěti výbuchů nastražených bomb. Výsledkem byla smrt nejméně 7 lidí a více než 20 dalších bylo zraněno.

Statistiky se různí, ale např. město Kábul bylo obdařeno několika teroristickými útoky v posledním květnovém týdnu, kdy bylo zabito šest vojáků a pět civilistů, zraněno bylo více než 20 civilistů.
Tyden.cz uvedl na začátku článku, že „exploze bomby připevněné k autobusu se zaměstnanci afghánské státní správy v Kábulu zabila pět lidí a dalších deset zranila.“

K tomu lze dodat, že v pondělním ránu 3.6.2019 k minibusu se zaměstnanci dvou organizací afghánské státní správy byla připevněna tzv. magnetická bomba. Doufejme, že provozovatel minibusu byl pojištěný, protože vozidlo bylo pro vládní cestující jenom pronajato.

Výbuch nastal v oblasti Darul Aman v Kábulu den po čtyřech explozích v Kábulu v neděli 2. června.
Předtím koncem května zemřelo 6 kadetů vojenské akademie (a dalších 16 kadetů bylo zraněno) v rámci smrtonosné péče Islámského státu.

Islámský stát se chlubil, že „útok byl proveden ve dvou fázích“. Scénář je jednoduchý. Odpálí se výbušnina poblíž autobusu. Mrtví, zranění a požár přilákají bezpečnostní složky a čumily. Druhá část teroristické operace je spuštěna, když se kolem autobusu shromáždí „bezpečnostní prvky“. V tom okamžiku byly odpáleny dvě další výbušniny.

Pro autora, stejně jako pro ostatní bezvěrce a požírače vepřového masa, by bylo ideální, aby byly síly Talibanu a Islámského státu zdecimovány, ale bohužel realita je opačná, jak jsem se dočetl 2.6. 2019: „Bezpečnostní síly jsou denně napadány. Ministerstvo obrany se údajně rozhodlo neoznamovat počet úmrtí vojáků, ale 50 (mrtvých) se odhaduje na každý den.“ (www.afghanistantimes.af/taliban-intensify-attacks-on-eid-verge/)

Kromě toho počet obětí je rámcový, protože někteří mohou zemřít později v nemocnici. O některých obětech útoků v nepřístupných oblastech se média nedozví.Alláh krutosti

Čas ramadánu ukázal, že krutý islamismus je i dnes hlavní zbraní a ideou Talibanu. Nectí sváteční dny ani posvátné prostory, protože jsou na válečné stezce ve jménu džihádu.

Např. na konci ramadánu a v čas navazujícího svátku (jak uvedla agentura Khaama Press 4.6.2019.) výbuch v severní provincii Baghlan v okrese Nahrin nastal u mešity. Mluvčí policie Baghlan Ahmad Jawid Basharat potvrdil, že k výbuchu došlo, když lidé opouštěli mešitu po modlitbách v rámci svátku íd al-fitr (Eid al-Fitr).

Byl odpálen motocykl vyztužený výbušninami ve snaze zlikvidovat velitele místní policie, ale velitel Haji Aminullah unikl nezraněn.

V jiných případech se mrtvoly staly i z imánů, kteří Talibance při jejich džihádu příliš nerajcovali.
Objevují se v médiích povzdechy, že ramadán je měsícem míru, trpělivosti a harmonie, ale muslimové angažující se v občanské válce v Afghánistánu, to interpretují poněkud podivně.

Ve skutečnosti v každém náboženství je skryta řada pojistek proti míru. Řadu tzv. svatých veršů lze interpretovat tak, že zabíjení nepřátel je cool kdekoliv a kdykoliv, protože jde o svatou věc. Takže vraždění o ramadánu a v mešitě je cool, pokud si to útočníci vysvětlí jako džihád.

Kritici mírových jednání Talibanu a USA upozorňují, že slouží jenom k tomu, aby Američané při ústupu z Afghánistánu neztratili tvář.

Neboť Talibán v provolání u příležitosti zahájení jarní ofenzívy např. uvedl: „Vaším cílem by mělo být pouze získání potěšení pro Alláha vymýcením okupace, očištěním naší muslimské vlasti od invazí a korupce, vytvořením islámského systému spolu s obranným úsilím našich věřících spoluobčanů…“

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)