Svátek má: Dominik

Zprávy

Velikost textu:

Považuje EU cenzuru za součást svých norem a svých hodnot?

Považuje EU cenzuru za součást svých norem a svých hodnot?

EU a Rada Evropy právě vyzvaly Ukrajinu, aby rychle hlasovala pro verzi 2.0 mediálního zákona, který zavede cenzuru v zemi, píše Christelle Néantová na francouzském webu Agoravox..

Ilustrační foto
16. července 2020 - 07:20

Několik novinářů, odborníků a běžných komentátorů se zajímá, zda Kyjev neoklamal obyvatele Západu o tom, co tento zákon vlastně obsahuje. Protože pokud tomu tak není, znamenalo by to, že EU považuje cenzuru za součást svých norem a svých hodnot ...

Připomínáme, že na konci prosince 2019 Ukrajina připravovala první verzi tohoto mediálního zákona, který zaváděl cenzuru, a dával zemi skutečnou službu propagandy. Kyjev se rozhodl přepracovat návrh zákona o médiích, když čelil kritice tohoto zákona „vhodným pro diktaturu“, a to jak na Ukrajině, tak i mimo ni.

Výsledkem je, že po měsících práce je verze 2.0 mediálního zákona vytvořena a můžeme říci, že vzhledem k malému rozdílu mezi oběma verzemi, se musíme zeptat proč jim trvalo tak dlouho, než vydali tuto novou verzi!

Cenzura nezmizela z přepracovaného mediálního zákona vůbec, možnosti pro blokování a zákaz médií, bloggerů nebo kanálů YouTube na Ukrajině byly dokonce rozšířeny ve srovnání s první verzí!

Definice „online médií“ byla skutečně vyjasněna jako médium, které nejen šíří své informace prostřednictvím internetu, ale také médium, které má své vlastní stránky nebo vlastní stránky na sociální síti, což jim umožňuje sdílet 'informace. S takovou definicí se nyní všichni ukrajinští blogerové a Youtubers ocitají v této kategorii, a proto budou povinni dodržovat stejná omezení a rizika jako konvenční média.

V této nové verzi zákona jsou pravomoci Národní rady pro rozhlasové a televizní vysílání dále posíleny, což jí umožňuje blokovat přístup k informacím šířeným médii sankcionovanými Radou o sociálních sítích, ale také o vyhledávače, včetně zahraničních!

Je zřejmé, že Národní rada pro rozhlas a televizi je přeměněna na ministerstvo pravdy, které nejenže bude moci zabránit tomu, aby média vysílala informace, které jim nevyhovují prostřednictvím rozhlasu a televize, ale bude také moci uzavřít jejich stránky ( pokud jsou hostovány na Ukrajině) s doménovým jménem .ua nebo .ukr, a pokud je web hostován jinde, může požádat poskytovatele internetu o zablokování přístupu na tento web. Může také požádat o uzavření kterékoli stránky na Facebooku a Twitteru, na kanálu YouTube, a požadovat, aby Google, Yahoo a Bing odstranily články z tohoto média z výsledků vyhledávače! A Národní rada pro rozhlas a televizi může dělat totéž s blogery a Youtubers! Jak jsem řekla minulý rok, takovým zákonem Ukrajina v cenzuře překoná všechno, o čem Goebbels a nacisté jen mohli snít.

Pokud bude od nynějška vyžadováno soudní rozhodnutí k získání práva na blokování médií nebo „online médií“, vzhledem k stavu spravedlnosti na Ukrajině se neonacistická ideologie široce rozšířila mezi úřady země a nekontrolovatelná korupce, není pochyb o tom, že Národní rada rozhlasu a televize získá bez větších obtíží ad hoc rozhodnutí pro média, která by se odvážila tvrdit, že válka v Donbasu je občanská válka, která by nerespektovala  ukrajinský jazyk, nebo kteří nechtějí mluvit špatně o Rusku, KLDR nebo ČLR pokaždé, když musí citovat místního úředníka.

Na druhé straně se Národní rada pro rozhlas a televizi může rozhodnout o uložení pokuty médiím, o nichž se zjistí, že jsou vinny. A právě s tímto arzenálem mohou být nepohodlná média umlčena.

V případě malého porušení může být pokuta za online nebo papírová média až pětinásobkem minimální mzdy! Za závažné porušení může být uložena pokuta od 5 do 10 násobku minimální mzdy, a v případě velmi závažného porušení může být až 15násobek minimální mzdy! U audiovizuálních médií se pokuta může zvýšit až na 75násobek minimální mzdy.

Pokud mohou velká média nést takové náklady, tak je jasné, že to nebude stejné pro malá média, blogery a Youtubers! Po první pokutě zavřou „obchod“  pro platební neschopnost. To je Cenzura penězi!Stejně tak jako první, i druhá verze zákona o sdělovacích prostředcích, kterou chce Ukrajina přijmout, způsobí, že i mnoho ukrajinských novinářů, kteří volají po cenzuře padne, ale také několik evropských odborníků a dokonce OBSE.

Novináři, ale také média, bloggeri a ukrajinští Youtubers, jakož i veřejné organizace, zaslali Radě společnou výzvu a požádali ji, aby nepřijala zákon o médiích. Tento otevřený dopis již podepsalo 136 lidí, včetně Dmitrije Gordona (pro majdanského propagandisty, který obvinil jednoho ze svých ruských kolegů z toho, že ho proklel), a Rouslana Kotsaba (ukrajinského novináře, který strávil 524 dní ve vězení za oponování obecné mobilizaci).

Ukrajinští novináři a bloggerové ve výzvě tvrdí, že „souhlasí s negativním hodnocením tohoto zákona ze strany OBSE a hlavního výboru vědeckých odborníků Nejvyšší rady“. Rovněž jsou překvapeni, že „hodnocení návrhu zákona odborníky Rady Evropy nebylo zveřejněno na oficiální žádost Výboru pro humanitární a informační politiku“.

Pro ně tento zákon o sdělovacích prostředcích dá Ukrajině skutečný ministerský úřad hodný Orwellova románu 1984 a zavede cenzuru v zemi tím, že Národní radě pro rozhlas a televizi udělí pravomoci, které překračují hranice definované ukrajinskou ústavou.

„Podle odborníků zákon dá státu pravomoc „ nastolit pravdu “. Není pochyb o tom, že tato moc bude použita ke kontrole projevu veřejného mínění, kritiky politických sil, politiků a úředníků. […] Návrh zákona umožňuje blokovat kohokoli na internetu, i když nejde o média, a proto nespadá do pravomoci Národní rady, jakož i možnost zrušení mediálního záznamu na základě velmi nejasně definovaných důvodů, což může vést k zákazu veškerého mediálního obsahu na dobu neurčitou. Odborníci tvrdí, že je nepřiměřeným opatřením omezovat právo na svobodu projevu, které lze použít jako nástroj cenzury, “uvádí se v prohlášení.

Novináři a bloggerové pak trvají na tom, že opatření ovlivňující média nerespektují nejen ukrajinskou ústavu, ale také mezinárodní právo a mezinárodní smlouvy, které Ukrajina podepsala. Rovněž požádali OBSE o posouzení tohoto zákona.

Stačí si uvědomit, že francouzský ekvivalent (slavný zákon Avia, který měl bojovat proti nenávisti na internetu) tohoto ukrajinského zákona o sdělovacích prostředcích byl kritizován za neústavnost, tento zákon není absolutně v souladu s evropskými standardy!


Ukrajina buď manipulovala s evropskými úřady, aby je přesvědčila, že mediální zákon odpovídá evropským standardům, nebo jsou příliš líní na to, aby si přečetli celý zákon, nebo EU je ve fázi inaugurace neinhibovaná cenzura jako nový standard, počínaje Ukrajinou, než ji rozšíří do všech svých členských zemí. Ve všech případech je to špatná zpráva pro svobodu tisku na Ukrajině a bylo by dobré, kdyby se evropské orgány probudily a požadovaly, aby Ukrajina tento návrh zákona o liberticidech úplně přehodnotila.

Měli by se také podívat na zákon o „dezinformacích“, který potrestá sedmi lety vězení za šíření nepravdivých informací v médiích. Vzhledem k ukrajinské definici „nepravdivých informací“ může každý novinář, který řekne pravdu o válce na Donbasu, skončit ve vězení. Mezi tímto zákonem a zákonem o sdělovacích prostředcích na Ukrajině běží cenzura plnou rychlostí, končí příspěvek Christelle Néantová .

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)