Svátek má: Darina

Zprávy

Velikost textu:

Povodně, požáry a sucho" - Times uvedly, čím hrozí Evropě oteplování

Povodně, požáry a sucho" - Times uvedly, čím hrozí Evropě oteplování

Ke konci století by globální oteplování mohlo vést k pravidelným záplavám evropského pobřeží.

Ilustrační foto
13. února 2020 - 11:04

Zpráva The Times cituje údaje od Evropské agentury pro životní prostředí. Podle publikace mohou povodně vést zejména k pravidelnému zablokování tunelu pod Lamanšským průlivem. Odborníci varují, že další dopady změny klimatu mohou zahrnovat lijáky, lesní požáry a sucho.

Část britského pobřeží, včetně tunelu pod Lamanšským průlivem, bude pravidelně zatopena, pokud nebudou přijata naléhavá opatření k boji proti globálnímu oteplování, píše The Times citující údaje od Evropské agentury pro životní prostředí.

Podle publikace agentura zveřejnila řadu podrobných map zobrazujících požáry, povodně, lijáky a suchem, které mohou být výsledkem zvyšování hladiny moří v  změnou klimatu do konce století.Podle map stoupá hladina moře o metr do roku 2100, což povede k pravidelným záplavám pobřeží, na nichž žije 3,65 milionu Evropanů. Tento scénář může zasáhnout města jako Norwich a Margaret ve Velké Británii, Le Havre ve Francii a Haag a Rotterdam v Nizozemsku.

Podle odborníků povodně povedou k pádu cen nemovitostí v těchto oblastech až do úplného znehodnocení. Jak zdůrazňuje agentura, záplavy v Calais mohou také způsobit pravidelné zablokování tunelu pod Lamanšským průlivem. Jak noviny vysvětlují, očekává se zvýšení hladiny moře o metr, pokud teplota vzroste o 4 ° C ve srovnání s úrovní před industrializací.


Přičemž, i přes skutečnost, že země účastnící se Pařížské dohody se dohodly na omezení zvýšení teploty na 2 ° C, tento cíl nemusí být podle vědců dosažen a 1,52 milionu Evropanů bude i nadále ohroženo pravidelnými záplavami.

Podle Evropské agentury pro životní prostředí budou důsledky globálního oteplování pro Evropu obsahovat nejen záplavy, ale také zvýšení srážek o 35% ve východní Evropě a 25% na jihu.

Riziko lesních požárů ve Španělsku, Francii a dalších zemích jižní Evropy se podle map zvýší o 40%. Častějším jevem může být také sucho, které povede k dezertifikaci území většiny Francie a Španělska.

Proto předseda Evropské agentury pro životní prostředí vyzval k zastavení výstavby „silnic, hotelů, průmyslových parků a nákupních center v oblastech, které, jak víme, se pravděpodobně stanou předmětem rozsáhlých záplav“.

(kou, prvnizpravy.cz, thetimes.co.uk, foto: arch.)