Svátek má: Nora

Zprávy

Velikost textu:

Pozoruhodné: Podle Íránu doprovázela tanker loď britského námořnictva!

Pozoruhodné: Podle Íránu doprovázela tanker loď britského námořnictva!

Oficiální zástupce islámských revolučních gard (IRGC, součást íránských ozbrojených sil) Ramezan Sharif řekl, že tanker Stena Impero zadržený v Hormuzském průlivu byl doprovázen britskou válečnou lodí.

Stena Impero, britský tanker
21. července 2019 - 04:20

Ta se prý snažila zabránit jeho zadržení, uvedla zpráva agentury Fars.

„(Tanker) ignoroval námořní pravidla a předpisy, vstoupil do Hormuzského průlivu v opačném směru a mohl se srazit s jinými loděmi," řekl Sharif.

Podle zástupce IRGC britský tanker vypnul polohovací zařízení.

„Namísto přesunu do vstupního bodu do Perského zálivu v Hormuzském průlivu se přesunul po trase určené k výstupu na jih,“ vysvětlil.

Britské lodě nereagovaly na varování íránské armády.


„Po odporu a zásahu z válečné lodi Velké Británie, letů dvou vrtulníků a pokusů zabránit námořnictvu IRGC v plnění jeho poslání ... byl tanker zastaven a poslán do pobřežního přístavu pro vyšetřování a soudní řízení," dodal Sharif.

V pátek večer námořnictvo islámských revolučních stráží zadrželo britský tanker Stena Impero v Hormuzském průlivu a doprovodilo ho do přístavu Bandar Abbas. Posádka tankeru, skládající se z 23 lidí, včetně tří Rusů, zůstává na palubě, ale majitel plavidla se s ním nemůže spojit.

Mezitím se v v Británii rozjela mediální kritika britské vlády, že není schopna uchránit lodě v Perském zálivu, ačkoliv je zde královské námořnictvo přítomné.

S požadavkem, aby Írán okamžitě propustil zadržený tanker vyhrůžně vystoupilo hned několik zemí - USA, Velká Británie, Francie, Německo Španělsko a další.

Incident Stena Impero byl očividnou reakcí íránských orgánů na zadržení íránského tankeru orgány britského Gibraltaru 4. července. Plavidlo Grace 1 bylo podezřelé z porušení sankcí EU vůči Sýrii. V rámci vyšetřování případu policie zadržela kapitána, druhého pomocníka tankeru a dva další členy posádky. Soud prodloužil jejich zadržení do 15. srpna.

(kou, prvnizpravy.cz, farsnews.com, foto: arch.)