Svátek má: Ambrož|Benjamín

Zprávy

Velikost textu:

Pravicoví Američané berou karanténu jako útok na jejich práva

Pravicoví Američané berou karanténu jako útok na jejich práva

V několika státech USA se konaly protesty příznivců republikánské strany požadujících zrušení karanténních opatření, napsal německý deník Handelsblatt.

Ilustrační foto
28. dubna 2020 - 10:10

Důvodem je to, že státy s velkým počtem republikánů jsou zpravidla méně hustě osídleny a slabě zasaženy koronavirem: v důsledku toho obyvatelstvo vnímá zavedení karantény jako protiprávní omezení osobních svobod.

Několik týdnů se zdálo, že pandemie koronaviru může USA pomoci překonat ideologické rozdělení, uvedl Handelsblatt. V Kongresu se republikáni a demokraté dohodli v rekordním čase na 4 balíčcích pomoci.

Ano, Donald Trump se, jako obvykle, dovolil učinit několik tvrdých poznámek o nemilovaných politicích, ale zároveň ukázal, že si chce zasloužitt pověst krizového manažera. Plán na překonání krize, předložený Trumpem 16. dubna, nevypadá ideologicky a zní rozumně, uvedly německé noviny: Bílý dům definoval jasná kritéria pro to, jak a v jakých časových intervalech lze některá omezení zrušit, čímž se přeneslo právo rozhodovat na guvernéry.


Téměř bezprostředně po zveřejnění plánu však Trump zahájil nové kolo vnitroamerické konfrontace a kritizoval tři demokratické guvernéry z Michiganu, Minnesoty a Virginie, kteří jeho myšlenky nepodporovali dostatečně rychle, napsal Handelsblatt. V případě Virginie Trump rovněž zdůraznil, že byl ohrožen druhá dodatek (udělení práva nosit zbraně).

Publikace uvádí, že v současnosti jsou nejvíce zasaženy epidemií právě „demokratické“ státy. Pokud jde o oblasti s velkým počtem příznivců republikánské strany, jsou obvykle méně hustě osídleny a virus se tam šíří pomaleji. Výsledkem je, že v mnoha takových státech vyvstávají protesty proti zavedení karanténních opatření: lidé je vnímají jako omezení jejich svobod. Demonstranti poznamenávají, že většina infekcí se vyskytuje ve státech New York a New Jersey a stejná opatření by neměla být aplikována na zbývajících 48 států.

(kou, prvnizpravy.cz, handelsblatt.com, foto: arch.)