Svátek má: Viola

Zprávy

Velikost textu:

Právníci Bundestagu: Operace americké koalice v Sýrii jsou nelegální!

Právníci Bundestagu: Operace americké koalice v Sýrii jsou nelegální!

Vědecká služba Bundestagu analyzovala akce americké armády a Ruska v Sýrii a zkritizovala ve své zprávě operace americké koalice, včetně účasti Bundeswehru, uvedl německý televizní kanál Das Erste.

Ilustrační foto
11. července 2018 - 04:20

Odborníci zjistili, že operace Ruska jsou přípustné, protože jsou prováděny na základě pozvání vlády prezidenta Asada, zatímco legalita operací Američany vedené koalice - včetně účasti Bundeswehru - je pochybná, a navíc vyzbrojování a výcvik syrských rebelů porušuje zákaz použití síly.

Miliony lidí v Sýrii se staly uprchlíky, stovky tisíc byly zabity. Všechny strany se účastní tohoto krvavého konfliktu z různých důvodů a z jejich důvodů, poznamenal Christian Tils, korespondent televizního kanálu. Mezi účastníky byly ozbrojené síly prezidenta Bašára Asada, které podpořilo Rusko. Spojené státy vytvořily vlastní koalici pro boj s „Islámským státem" do níž vstoupilo i Německo. Turecko působí na severu Sýrie, Írán a Hizballáh usilují o své vlastní cíle v zemi, a proto izraelské letectvo opakovaně zasahuje jejich pozice. Ale na jakém právním základě se všechny tyto operace v Sýrii provádějí?

Na žádost zástupce levicové strany Alexandera Noe vědecká služba Bundestagu vyšetřila tuto záležitost na příkladu Spojených států a Ruska a vypracovala vlastní expertízu. Její výsledky odhalily dilema, zdůraznil německý korespondent.

Právníci došli k závěru, že „ruská přítomnost v Sýrii je přijatelná z hlediska mezinárodního práva“, protože ruské vojenské operace jsou založeny na „výslovném souhlasu syrské vlády“. V tomto případě tedy mluvíme o intervenci, která byla provedena na pozvání syrské strany.


Mnohem komplikovanější je to s právním odůvodněním jednání amerických vojsk v Sýrii, upozornili odborníci německého Bundestagu. Samotné vyzbrojování a výcvik skupin syrských rebelů ze strany USA je porušením zákazu používání síly. Z právního hlediska je tedy podpora pro povstalce protiprávní, zatímco spolupráce s vládními úřady je po právní stránce je přípustná.

Takže podle některých odborníků je povoleno vměšovat se do bojů s militanty IS - ale pouze v případě, že samotná Sýrie nemůže nebo nemá schopnost zadržet teroristy. V tomto smyslu se Spojené státy odkazují na rozšířené právo na sebeobranu Organizace spojených národů. Nicméně, vzhledem k tomu, že Sýrie sama vede vojenskou operaci proti IS, je tato pozice z hlediska mezinárodního práva pochybná, poznamenala na internetových stránkách Das Erste. Kromě toho, protože IS ztratila v Sýrii významnou část ze své územní dominance,je to těžší opsravedlnit vojenskou akci odkazem na právo na sebeobranu, uvedli v expertíze právníci Bundestagu.

Jak německá televizní stanice poznamenala, to vše může mít dopad na právní ospravedlnění účasti Bundeswehru na vojenských operacích v Sýrii jako součást koalice vedené USA. Zástupce levicové strany Noe je v každém případě přesvědčen, že celá americká protiteroristická koalice „kráčí po více než tenkém ledu". Požaduje, aby německá vláda „opustila své extravagantní fantazie o výkladu mezinárodního práva, a aby se Německo konečně vrátilo na cestu kodifikovaného mezinárodního práva“, dodala Das Erste.

Ve stručkosti lze konstatovat, že tvrzení západních médií a politiků o „ruské agresi“ v Sýrii je zcela převrácené, a mělo by se hovořit o „agresi Američany vedené koalice spolu s Bundeswehrem“ proti této zemi. Toho si ale, tak jako mnohokrát v posledních letech, nebude záměrně tupá západní orwellovská propaganda a její uslintaní apologeti vyskytující se i v Česku, všímat.

(kou, prvnizpravy.cz, tagesschau.de, foto: arch.)