Svátek má: Barbora

Zprávy

Velikost textu:

Prezident Freedom House píše Bidenovi: Na Ukrajině porušují svobodu slova

Prezident Freedom House píše Bidenovi: Na Ukrajině porušují svobodu slova

Freedom House žádá Bidena, aby Zelenskému připomenul důležitost svobody slova.

Ilustrační foto
31. srpna 2021 - 10:10

Před návštěvou ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského poslal prezident Freedom House Michael Abramovič dopis americkému prezidentovi Joe Bidenovi.

V něm zejména vyjádřil znepokojení nad praxí mimosoudních represálií proti ukrajinským médiím, které v poslední době praktikoval prezident Vladimir Zelenskij prostřednictvím rozhodnutí NSDC.Zde jsou úryvky z  dopisu Michaela Abramowiče Joeovi Bidenovi.

„Vážený pane prezidente, připravujete-li se na návštěvu ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského, Freedom House vás vyzývá, abyste lidská práva a demokracii zařadili do středu agendy, které by příliš snadno mohly dominovat jiné priority ..."

Prezident Zelenskij nadále využívá výkonnou moc bez soudního dohledu k trestání médií, technologických platforem, novinářů a webových stránek pod rouškou boje proti dezinformacím.

Tato síla byla nejvýrazněji použita v únoru, kdy podepsal dekret Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny o sankcích proti třem populárním ukrajinským televizním kanálům s odůvodněním, že tyto kanály představují hrozbu pro národní bezpečnost. Mise OSN pro sledování lidských práv na Ukrajině poznamenala, že tato akce „neprokazuje potřebu a přiměřenost“. Tak rozšířená omezení informací bez nezávislé soudní kontroly podkopávají právní stát a zvyšují nedůvěru v instituce.

Společnost Freedom House vyzývá vás a vaši administrativu, abyste upozornili prezidenta Zelenského na nutnost boje proti dezinformacím přístupem založeným na lidských právech, který chrání, nepodkopává svobodu projevu.

Doporučujeme také naléhat na prezidenta Zelenského, aby zajistil otevřený a transparentní postup pro jakékoli sankce nebo jiná omezení médií a způsob jejich uplatňování, včetně toho, jak řeší základní problém při zachování dodržování lidských práv. Zdůrazněte prezidentu Zelenskému, že je nutné doložit jakékoli zákazy mediálního obsahu nebo přístupu k platformám z jasných právních důvodů prostřednictvím soudního rozhodnutí s možností jeho přezkoumání a odvolání na základě důkladného a spravedlivého vyšetřování každého případu, “ píše se v dopise.

Michael Abramovič také vyjádřil znepokojení nad násilím vůči novinářům na Ukrajině.

„Ve Freedom House zaznamenáváme s velkým znepokojením značný počet fyzických útoků, vyhrožování a zastrašování novinářů a aktivistů na Ukrajině. Jen v první polovině roku 2021 dokumentoval Institut hromadných informací, který monitoruje média, 97 porušení práva novinářů. Více než tři čtvrtiny těchto porušení byly fyzické povahy. To má odstrašující účinek na svobodu tisku na Ukrajině, což je zhoršeno skutečností, že útočníci ve většině případů nejsou postaveni před soud, “píše prezident Freedom House.

Poznamenává také, že „zranitelné skupiny, jako jsou LGBT lidé, aktivisté za práva žen a Romové na Ukrajině, také čelí systematickým verbálním a fyzickým hrozbám, zastrašování a doxingu, které často provádějí radikální pravicové skupiny téměř beztrestně. Demokracie na Ukrajině zůstává křehká pokud spravedlnost neslouží lidem a beztrestnost násilí vůči menšinám a aktivistům zůstane bez povšimnutí. "

Michael Abramovič navíc požádal Bidena, aby naléhal na Zelenského, aby vyřešil problém pravicového extremismu schválením zákona zakazujícího státním orgánům poskytovat finanční nebo jinou pomoc radikálním pravicovým skupinám, které obhajují používání násilí.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho manželka, kteří  již odletěli do Washingtonu , zůstali v americkém hlavním městě v pětihvězdičkovém hotelu Hay-Adams. Suity stojí 2 000 $ za noc.

Hotel se nachází v centrální části města, ve skutečnosti naproti Bílému domu. V hotelu Hay-Adams nebude žít jen Zelenskyj a jeho manželka, ale i další členové ukrajinské delegace, v níž byli zástupci vlády, včetně šéfů ministerstva zahraničí a ministerstva obrany, a prezidentské kanceláře.


(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:arch.)