Svátek má: Lukáš

Zprávy

Velikost textu:

Prezident republiky Srbské se sám udal, aby ušetřil práci muslimům

Prezident republiky Srbské se sám udal, aby ušetřil práci muslimům

Milorad Dodik, prezident republiky Srbské ve státě Bosna a Hercegovina, názorně předvedl co v praxi znamená zavedení trestní odpovědnosti za popření genocidy ve Srebrenici.

Milorad Dodik, prezident republiky Srbské
28. července 2021 - 06:20

Na našem webu Prvnizpravy.cz jsme včera popsali napětí ve státu Bosna a Hercegovina, důvodem krize je zavedení trestní odpovědnosti za popření genocidy ve Srebrenici z podnětu vysokého představitele OSN pro Bosnu a Hercegovinu Valentina Inzka, jehož mandát vyprší 1.srpna.

V zemi bývalé Jugoslávie - Bosně a Hercegovině - je patrný dlouhodobý konflikt mezi Bosňany a bosenskými Srby, kteří mezi sebou bojovali v 90. letech. Srbové, kteří mají své vlastní sdružení, tzv. Svaz reformních sil, v podobě Republiky srbské, dokonce hrozí, že republiku opustí - a již opustili vedení Bosny a Hercegoviny.

A včera se srbský člen předsednictva Bosny a Hercegoviny Milorad Dodik sám přihlásil na státním zastupitelství v Bosně a Hercegovině. Státní zastupitelství Bosny a Hercegoviny již zahájilo řešení případů popírání údajné genocidy ve Srebrenici na základě zpráv od několika občanů poté, co vysoký představitel Valentin Inzko v pátek oznámil rozhodnutí o změnách trestního zákoníku Bosny a Hercegoviny.


Dodik potvrdil Inzkovi, že se tak rozhodl sám, aby pomohl muslimům, kteří by mohli být vystaveni tlaku a požadavkům svých politických vůdců, kteří mají vášnivé city vůči Srbům a nenávistným postojům, aby na něj podali trestní oznámení.

„Abych se vyhnul přehřátým emocím a nízkým vášním ze sarajevské dusivé politické kuchyně, v níž se každý den vaří nenávist vůči Srbům, rozhodl jsem se ohlásit sám sebe,“ vysvětlil Dodik.

(rp,prvnizpravy.cz,informer.rs,foto:arch.)