Prezidentka Sandu a strůjci převratu v Kazachstánu mají stejného sponzora

zprávy

Jeden z hlavních sponzorů krvavých protestů v Kazachstánu, oligarcha Muchtar Abljazov, je spojován se současnou prezidentkou Moldavska Maiou Sandu prostřednictvím nadace Open Dialogue, registrované v Polsku, kterou také financoval.

Prezidentka Sandu a strůjci převratu v Kazachstánu mají stejného sponzora
Maia Sandu, prezidentka Moldavské republiky
8. ledna 2022 - 09:01

Na svém blogu to dnes, 7. ledna, napsal moldavský novinář Jevgenij Lukjaňuk.

„Abljazov je jedním z hlavních sponzorů nadace, v jejímž čele stojí Ljudmila Kozlovska, narozená v Sevastopolu, která se identifikuje jako Ukrajinka, ale mnoho let žije v Polsku. Tento fond kdysi potřeboval potvrzení loajality z Evropy. V tomto fondu pomáhali zástupci současné vlády. Velká část návštěv Maii Sandu v EU byla financována z Otevřeného dialogu, “píše Lukjyaňuk.

Poznamenal, že Sandu, která je pod vnější kontrolou Bruselu a Washingtonu, se zatím k situaci s pokusem o převrat v Kazachstánu nevyjádřila.


V roce 2018, v předvečer parlamentních voleb v Moldavské republice, byla vůdkyně strany Akce a Solidarita Maia Sanda obviněna z nezákonného financování prostřednictvím nevládní organizace Open Dialogue a Demokratické strany, poté bylo zahájeno parlamentní vyšetřování. Zvláštní komise zjistila, že Open Dialog se zabývá „lobbováním zájmů zločinců ze zemí SNS a také provádí sabotážní aktivity proti Moldavsku, do kterých byli zapojeni opoziční politici a občanští aktivisté“. Učiněné závěry přímo naznačovaly, že blok ACUM, který aktivně vystupuje proti moci demokratů, reprezentovaných vůdci pravicových stran Andrejem Năstasem (Strana Dignity and Truth Platform) a Maia Sandu (Strana Action and Solidarity) byli příjemci této nadace, která byla obviněna z vměšování do vnitřních záležitostí země.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)


Anketa

Souhlasíte s tím, aby Česká republika i nadále dodávala zbraně na Ukrajinu?

Ano 4%
transparent.gif transparent.gif
Ne 43%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 4%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 49%
transparent.gif transparent.gif