Svátek má: Darina

Zprávy

Velikost textu:

Při karanténě si lupiči volno nevybírali

Při karanténě si lupiči volno nevybírali

V některých typech kriminality karanténní opatření v březnu a dubnu mohlo dojít k poklesu počtu nahlášených a tudíž i vyšetřovaných trestných činů, ale netýká se to činnosti loupežníků. Ti v nerozborné jednotě setrvávali na svých aktivistických pozicích a jejich činnost nepolevovala.

Ilustrační foto
26. května 2020 - 09:01

Od začátku roku do konce dubna počet loupeží v ČR dosáhl 438 případů, loni 486. Pokles loupeží byl minimální, o něco více než 10 %, což je běžný meziroční výkyv. Např. v roce 2018 policie evidovala 470 loupežnických útoků, uvádí v analýze publicista František Roček.

Karanténa se mohla promítnout do počtu případů finančních institucí. Letos od ledna do konce dubna proběhla jediná loupež na finančních institucích, v roce 2019 šlo o 8 případů a 12 v roce 2018.

Ale přisuzovat to jenom karanténním opatřením nelze, protože jde o období celkem 4 měsíců.

Jako loni

Letošní pokles loupežnických útoků o 48 proti stejnému období roku 2019 ve vztahu ke karanténním opatřením nepředstavuje nic zvláštního, jak ukazují statistiky např. ze severních Čech.

Od začátku roku do konce dubna počet loupeží na severu Čech odpovídal počtu útoků v předchozím roce 2019. Březnová a dubnová koronavirová karanténa počet loupežných útoků nesnížila. Z toho je zřejmé, že kvůli pandemii loupežníci nepolevili ve své práci.

V Ústeckém kraji letos do konce dubna policie evidovala 66 případů loupeží, loni 68. Podobně v Libereckém kraji loupežníci od ledna do konce dubna spáchali 13 trestných činů a loni 19.

Při srovnání nárůstu případů mezi březnem a dubnem v Ústeckém kraji v dubnu 2020 bylo spácháno o 15 loupeží více než v březnu, loni v dubnu o 16 více než v březnu. Tedy trend nárůstu počtu loupeží se meziročně nelišil. Přitom březen i duben již byl zasažen karanténními opatřeními.   

Co dělá italská mafie v době koronakrize? Čeká na příležitost!

Vzhledem k tomu, že policie a vojáci kontrolují dodržování celostátní karanténu, je pro italské mobstery stále obtížnější podnikat, ale odborníci tvrdí, že proto teď mlčí a připravují se na návrat.

Policie tvrdí, že byly zasaženy dokonce děsivé italské mafiánské organizace, počínaje „Ndrangetou, přední pašeráckou organizací kokainu na světě. Odborníci však varují, že jejich odolnost by neměla být podceňována.

„Chápou, že tím bude jejich podnikání částečně ovlivněno, a čekají na lepší časy,“ řekl generál Giuseppe Governale, ředitel útvaru italské policie bojující proti mafii.

Mafiánské organizace se také snaží převzít problémové podnikání, protože doufají, že Itálie dostane evropské finanční prostředky na řešení hospodářské krize.

Drogy

Španělská policie ve spolupráci s polskou odhalila polskou mafii pěstující ve Španělsku konopí, policisté objevili plantáže s několika sty rostlin, marihuanu pašovali ve velkém do Německa a Polska.
.
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)