Svátek má: Radomír

Zprávy

Velikost textu:

Při útoku na Východ budou mít tanky NATO problém, neunesou je mosty

Při útoku na Východ budou mít tanky NATO problém, neunesou je mosty

Při více než 60 tunách je hlavní bitevní tank M1 Abrams a většina jeho podobných z armád NATO - britský Challenger II, německý Leopard II, dokonce i francouzský Leclerc - již pro mnoho mostů nebezpečný.

Hlavní bitevní tank M1 Abrams
11. února 2020 - 06:20

Armáda je nespokojená s vozidly obou potenciálních prodejců, minulý měsíc zrušila svou soutěž o nové bojové vozidlo s posádkou a oznámila, že přehodnocuje své požadavky. Podle všech účtů nebyl problém se sofistikovanou automatizací, pro kterou byl program pojmenován. Místo toho byl problém ve váze,  kompromis mezi pancéřováním a  mobilitou.

Zatímco USA dosud většinu bojovaly v pouštích, jakákoli válka s Ruskem by byla vedena ve východní Evropě, obrovskými pláněmi  protékají řeky. Mnoho z těchto řek, jako Visla, tečou napříč pláněmi, což nutí síly NATO přivést posily nebo ustoupit přes mosty. A jen málo z nich udrží více než 55 tun.

Existují historické důvody. Zatímco západoevropská infrastruktura byla během studené války často posílena tak byly stavěny 60titunové a těžší tanky, robustní vozidla, východní Evropa si nemohla dovolit stavět tak robustně a v každém případě musela použít mnohem lehčí sovětské tanky, jako 45tunový T-72. Mnoho sovětských vozidel bylo obojživelných, přesně proto, aby překročily řeky regionu.

Zejména v Polsku je mnoho řek a málo zpevněných mostů. Narazily na to regulační orgány EU, že nemohly pojmout těžká vozidla.


„Infrastruktura v Polsku je jiná než v některých jiných evropských zemích," varuje jeden průvodce pro kamiony. „Mnoho mostů je vhodných pouze pro vozidla s maximální hmotností  50 nebo někdy 60 tun [55 až 66 tun USA]. Pokud hmotnost přesáhne 60 tun, musí být každý most nebo viadukt posouzen, aby se zjistilo, zda může přeprava přes něj proběhnout bez problémů. “

Co to znamená vojensky? Při více než 60 tunách je hlavní bitevní tank M1 Abrams a většina jeho spřízněných NATO - britský Challenger II, německý Leopard II, dokonce i francouzský Leclerc - již pro mnoho mostů, kde je Aliance naléhavě potřebuje, nebezpečný.

Breaking Defense v článku poznamenává, že zatímco americké ženijní jednotky umí stavět mosty během bojů, tyto schopnosti jsou příliš omezené, aby se dokázaly vyrovnat i s jednou z největších východoevropských řek.


(rp,prvnizpravy.cz,defense,foto:arch.)