Svátek má: Otýlie

Zprávy

Velikost textu:

Přichází nová vlna uprchlíků: Balkán se „vyprazdňuje“!

Přichází nová vlna uprchlíků: Balkán se „vyprazdňuje“!

Od léta došlo ke zvýšeným počtům přechodů: 500 až 900 migrantů překračuje každý týden hranice mezi Maďarskem a Burgenlandem.

Ilustrační foto
30. září 2021 - 06:20

Termovizní kamery a drony by je měly mít pod dohledem. Důraz je však kladen na samotné pašeráky, protože bez zkušených organizátorů nelegálních přechodů tyto hraniční přechody migranti nepřekročí.

V boji proti této formě organizovaného zločinu bylo od září nasazeno v Maďarsku také 30 rakouských policistů, jak prozradil „Ö1-Morgenjournal“. Policisté mají téměř všechny pravomoci, jsou uniformovaní, vyzbrojeí a hlídají hlavní silnice v Maďarsku. Pohybují se v civilních autech, podezřelé mohou pronásledovat, zastavovat a prohledávat jiná vozidla a lidi - dokonce i za použití síly.

V takovém případě musí být maďarští kolegové informováni telefonicky nebo rádiem, ale rakouským policistům mohou tam být uděleny i další pravomoci. Použití zbraní je povoleno pouze pro sebeobranu.

Informace se objevily až nyní, přestože veřejnost mohla být informována už v polovině září. „Neexistuje absolutně žádný důvod něco zdržovat, “ ujišťuje  brigádní generál Gerald Tatzgern, vedoucí ústředny pro boj proti pašování na Spolkovém úřadu kriminální policie na „Ö1“.

„Je to trochu hra na kočku a myš,“ doplňuje generál.


V každém případě je jediným cílem „likvidovat pašeráky“. Za tímto účelem se také hodnotí mobilní telefony migrantů v Rakousku. Přes 80 procent nelegálních migrantů přechází z Maďarska přes hranice, a právě tady trasa začíná. Pašeráci jsou zjevně „velmi, velmi dobří“ při pozorování policejních operací. Je dokonce podezření, že používají hrozby ke špehování exekutivy.

(rp,prvnizpravy.cz,heute.at,foto:arch.)