Svátek má: Hana

Zprávy

Velikost textu:

„Přílišná arogance" vede USA k zániku, napsal americký časopis

„Přílišná arogance" vede USA k zániku, napsal americký časopis

Americká politika „nezákonných" a „nepřirozených" válek může vést k vážným důsledkům pro Spojené státy a svět, takže Washington kvůli zachování země musí přehodnotit své národní zájmy, napsal The American Conservative.

Ilustrační foto
22. listopadu 2018 - 10:15

Aktuální schodek federálního rozpočtu USA přesahuje 800 miliard dolarů a státní dluh se blíží 22 bilionům dolarů, což je největší část vládního dluhu v lidské historii, připomněl časopis.

Dokonce i vzhledem k tomu, že na světě existuje mnohem chudších zemí než Spojené státy při posuzování poměru dluhu k HDP, a americká krize neodvratně přijde, je přesvědčen autor článku.

Někteří ekonomové ve Washingtonu však argumentují o nemožnosti bankrotu USA a vláda má teoreticky možnost vytisknout tolik dolarů, kolik potřebuje k potlačení dluhů. Ale taková hyperinflace, podle názoru publikace, zbaví dolar zbytku hodnoty a tím potopí globální ekonomiku.

Když svět přestane věřit ve schopnost Spojených států splácet své dluhy, nebo kdy budou  úrokové sazby dluhu bude neúnosně vysoké, bude muset Washington výrazně ořezat rozpočet, a jako výsledek, v první řadě, na dno půjde celé „impérium“, poukázal The American Conservative.

Podle logiky amerických neokonzervativců, bez Spojených států převeznou „zlověstné" síly světovou moc, napsal autor. Nicméně, podle jeho názoru, nic nemůže svázat ruce americké armády silněji, než dluhová krize.


A pokud k tomu dojde, bude to částečně proto, že neokonzervativci bojují za světovou válku v hodnotě několika bilionů dolarů, aby přetvořili lidstvo k podobě Spojených států.

„Přílišná arogance vede k smrti," zdůraznil rozčíleně autor.

Washingtonem nehlášené války nejsou jen „nezákonnými, nepřirozenými a destabilizující jiné země" - vyvolávají finanční destabilizaci ve Spojených státech, uvedl časopis.


Spojené státy potřebují radikální přechodnocení zahraničních aktiv a pasiv a americká zahraniční politika musí zvážit své národní zájmy z ohraničených strategických pozic, domnívá se autor tohoto materiálu. A současně je nutné uzavřít základny v Německu a stáhnout vojáky z Afghánistánu, doporučil článek.

Ať je tak nebo tak, americké jednotky se vrátí domů a bude lepší, když rozhodnutí přijmou samotné USA a ne věřitelé, uzavřel autor.

(kou, prvnizpravy.cz, theamericanconservative.com, foto: arch.)