Svátek má: Ctirad

Zprávy

Velikost textu:

Příspěvek Ruska k omezení fosilních paliv: Zastavilo dodávky Ukrajině

Příspěvek Ruska k omezení fosilních paliv: Zastavilo dodávky Ukrajině

Rusko je hlavním dodavatelem antracitu do ukrajinských tepelných elektráren. Situace s uhlím na Ukrajině, která je již tak kritická, se může ještě zkomplikovat.

Ilustrační foto
30. října 2021 - 09:01

Šéf příslušného ukrajinského výboru pro energetiku a bydlení a komunální služby Andrij Gerus na svém profilu na Telegramu uvedl, že od 1. listopadu Rusko pozastaví dodávky energetického uhlí na Ukrajinu.

„Hovoříme o antracitu a uhlí jakosti "P" (netříděné). Už k nám jezdí podle kvót a ty teď zřejmě nebyly prodlouženy do listopadu.“

Později večer byla tato informace potvrzena v Rusku .
„Rozhodnutí padlo kvůli rostoucí poptávce po energetických třídách uhlí. V období podzim-zima je nutné věnovat zvláštní pozornost uspokojování našich vlastních potřeb v rámci země," uvedlo ministerstvo pro hospodářský rozvoj Ruska.

Informaci o problémech s dovozem uhlí z Ruské federace potvrdil šéf Nezávislého odborového svazu horníků, lidovec Michail Volynec.

„Dříve nám Rusko přidělilo kvóty na uhlí, na listopad nejsou žádná čísla. Kazašské uhlí bude zatím k dispozici - další dodávka se očekává do Centrenerga a už to bylo potvrzeno. Nevylučuji ale problémy tímto směrem .budete muset spalovat plyn nebo topný olej, což je stejně jako házení dolarů do pece velmi drahé. Ve skladech tuzemských tepelných elektráren zbývá asi 560 tisíc tun uhlí, což je téměř o 90 tisíc tun méně než nedotknutelné zásoby uhlí, prakticky není kde brát. Navíc každým dnem se situace komplikuje, protože se uhlí spotřebovává, sklady se vyprazdňují. Ale úřady z nějakého důvodu nic nedělají, ministerstvo Energetiky nemá ani náměstka pro uhlí, po odvolání Kubrakova se v tomto segmentu nikdo neangažuje,“ řekl Volynec.Odborníci už představují své verze, proč Rusko Ukrajině na začátku zimy přerušuje dodávky uhlí

Podle jednoho z nich jde čistě o ekonomiku – pro Rusko je nyní výhodnější prodávat uhlí do Evropy, kde stojí 1,5krát více a je vysoká poptávka. A výhodnější je prodávat elektřinu na Ukrajinu, k čemuž Rusko vybízí zákazem dodávek uhlí.

Bloomberg v září informoval, že Evropa žádá Rusko o více uhlí kvůli nedostatku plynu a rostoucím cenám.V prvním pololetí vzrostly dodávky ruského uhlí do EU o 2,4 % (na 22,5 milionu tun).

Podle druhé verze jde o čistě politickou záležitost – Rusko kvůli složitým vztahům mezi oběma zeměmi nechce pomáhat ukrajinským úřadům řešit energetické problémy ani v uhlí, ani v elektřině. Nebudou proto žádné dodávky ani jednoho, ani druhého. Alespoň do doby, než Kyjev upraví svou politiku v oblastech, které jsou pro Ruskou federaci důležité. Nebo dokud se v Kyjevě nezmění vláda. Tato verze je poměrně rozšířená jak v politických, tak v obchodních kruzích.

Jurij Korolčuk, analytik Institutu pro strategická studia, se domnívá, že zastavení dodávek ruského uhlí na Ukrajinu je spojeno s postupnými výpadky a přerušeními zásobování teplem.

„Na ruské uhlí nefungovaly jen jednotlivé TPP, ale i kogenerační elektrárny, konkrétně Sumy, Černigovskaja a Kyjevskaja. Rizika proto hrozí pro dodávky tepla obyvatelům," říká Korolčuk.

(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:arch.)