Svátek má: Běla

Zprávy

Velikost textu:

Příští debata Trump-Biden bude s vypnutými mikrofony

Příští debata Trump-Biden bude s vypnutými mikrofony

Organizátoři debaty doufají, že se vyhnou kakofonii, která vládla během prvního televizního duelu mezi dvěma prezidentskými kandidáty.

Z debaty 29.září
20. října 2020 - 09:01

Během druhé debaty naplánované na čtvrtek 22. října budou mikrofony Donalda Trumpa a Joe Bidena vypnuty, pokud soupeři nebudou mít slovo, aby se zabránilo kakofonii, která vládla během prvního televizního duelu mezi dvěma prezidentskými kandidáty 29. září,  oznámila komise odpovědná za tyto debaty.

Demokratický kandidát Joe Biden, stejně jako americký prezident a republikánský kandidát Donald Trump, budou mít dvě minuty na zodpovězení otázek moderátora, který povede  debatu a během této doby bude ztlumen mikrofon toho, kdo má poslouchat. Jakmile oba kandidáti využijí tyto dvě minuty, bude možná otevřená diskuse, tentokrát s neztlumenými  oběma mikrofony.

„Komise si přeje, aby uchazeči respektovali řečnickou dobu soupeře, což urychlí veřejnou debatu ve prospěch diváků,“ uvedla komise v tiskové zprávě.

Během své první debaty Donald Trump přerušil svého demokratického rivala 71krát, ten ho podle zpravodajského webu Axios přerušil pouze 22krát. Biden byl z toho rozčilen  až do té míry, že vykřikl bouřlivě na moderátora: „Umlčíte ho, člověče?!“.

Debata z 29.září by se měla zapsat do historie jako  „Hororový film“, „nejhorší debata v historii“, „fiasko“, „shitshow“ (bordel) ... Taková byla slova komentátorů k popisu této kakofonie, ze které nevznikla skutečná debata o myšlenkách.

Bill Stepien, manažer kampaně Donalda Trumpa na toto rozhodnutí důrazně zareagoval. „Prezident Trump má zájem debatovat s Joe Bidenem, bez změn na poslední chvíli, které rozhodl zaujatý výbor, při pokusu o poslední pokus poskytnout výhodu svému oblíbenému kandidátovi,“ uvedl ve svém prohlášení.

Podle Billa Stepiena má prezident Trump v úmyslu diskutovat o záležitostech Huntera Bidena, syna Joe Bidena, jak to nyní dělá pravidelně, dva týdny před volbami. „Pokud se zúčastněná média nezeptají Joe Bidena na tyto otázky, tak prezident ano, a pro Bidena nebude úniku," řekl.

The New York Times ve svých sloupcích také uvedl, jak se tým republikánského kandidáta snažil do konce ovlivnit témata diskutovaná během této debaty. Zatímco organizátoři naplánovali šest témat (pandemie Covid-19, rodina, rasová otázka, změna klimatu, národní bezpečnost a „vedení“), republikánský tábor žádal, aby hlavním tématem večera byla  zahraniční politika, bezpochyby tak chce zdůraznit nedávné úspěchy amerického prezidenta v této oblasti, jako je sblížení mezi Izraelem a monarchiemi v Perském zálivu nebo nedávné propuštění několika amerických rukojmích.

„Zúčastním se debaty,  ale je velmi nespravedlivé, že změnili témata, a je velmi nespravedlivé, že opět máme moderátora, který není nestranný,“ komentoval americký prezident.

Ve čtvrtek 15. října měli tito dva kandidáti znovu debatovat, ale výbor uspořádal virtuální debatu poté, co byl prezident pozitivně testován na koronavirus, tento formát, ale Donald Trump okamžitě odmítl. Oba muži poté uspořádali samostatná setkání vysílaná na konkurenčních televizních kanálech. Rozprava naplánovaná na čtvrtek bude poslední mezi oběma muži před volbami 3. listopadu.

Pro osvěžení debata z 29.září(rp,prvnizpravy.cz,lefigaro,foto:arch.)