Svátek má: Žofie

Zprávy

Velikost textu:

Přiznání: Pentagon přesouvá vojáky na hranice s Ruskem!

Přiznání: Pentagon přesouvá vojáky na hranice s Ruskem!

Stahování amerických vojáků z Německa zapadá do strategie zadržování Ruska, uvedl šéf Pentagonu Mark Esper.

Ilustrační foto
9. srpna 2020 - 11:06

„Přesouváme další jednotky dále na východ, blíže k ruským hranicím, aby ho (Rusko) zadržely," řekl v rozhovoru pro Fox News.

Podle ministra většina spojenců, s nimiž mluvil, to považovala za „dobrý tah“.

Nicméně jde o provokativní a agresivní akt ze strany lídra NATO, který jen zvyšuje nebezpečí vypuknutí konfliktu na evropské půdě.

„Tento „dobrý tah“ je v podstatě přiznáním, že se NATO a armáda USA posouvá k ruským hranicím, a tzv. rotační systém je jen záminkou k posílení a upevnění se vojensky bezprostředně u Ruska. To označuje tento proces za velmi nebezpečný a ohrožující bezpečnost země. Navíc ruští politici a velení ruských ozbrojených sil varovalo Polsko, že tímto krokem se země stává v očích Moskvy nástupištěm aliance pro případný útok, a proto se Polsko vystaví nebezpečí zacílení ruských zbraní.


Na konci července Esper oznámil, že z Německa bude staženo téměř 12 000 amerických vojáků. Většina z nich (6,4 tisíc) bude poslána domů a zbytek bude přesunuta do dalších zemí NATO, včetně Itálie a Belgie. Kromě toho se plánuje přemístění velitelství amerických sil v Evropě z Německa do belgického města Mons, kde se nachází sídlo nejvyššího velitele spojeneckých sil NATO v Evropě.

Následně šéf Pentagonu také oznámil, že Spojené státy pošlou do Polska dalších 1 000 vojáků, kromě 4 500 vojáků, kteří jsou již přítomni na tzv. rotačním základě.

Během posledních pěti let financoval americký Kongres iniciativu na vojenské zadržování Ruska. Zajišťuje zvýšení přítomnosti amerických vojáků ve východní Evropě. Tento přístup je však krajně nebezpečný, a to zejména pro samotnou Evropu, z kde vypukly dvě nejničivěší války v dějinách.

(kou, prvnizpravy.cz, foxnews.com, foto: arch.)