Svátek má: Gustav

Zprávy

Velikost textu:

Proč padnul Morales? Protože jeho vláda „přiklepla“ těžbu lithia Číně

Proč padnul Morales? Protože jeho vláda „přiklepla“ těžbu lithia Číně

To co se děje v Bolívii, svržení Moralese, je součástí globální proxy války, kterou Trumpův režim vede proti zemím, jako je Čína a Rusko, aby čelil pokračujícímu přechodu na multipolární svět, píše von Freeman na blogu Schall und Rauch.

Evo Morales po rezignaci přiletěl do Mexika
13. listopadu 2019 - 03:20

Přírodní zdroje v takových bojích vždy hrají klíčovou roli a Bolívie není výjimkou, a to díky masivním zásobám lithia, kde Morales odsouhlasil počátkem tohoto roku těžbu čínskému konsorciu.

Bolívie si vybrala čínské konsorcium jako strategického partnera pro nové lithiové projekty v hodnotě 2,3 miliardy dolarů, uvedla bolivijská vláda ve středu a dala Číně potenciální místo v obrovských nevyužitých zásobách hodnotného elektrokovu.

Čínská společnost Xinjiang TBEA Group Ltd. bude držet 49 procent akcií plánovaného společného podniku se státní lithiovou společností YLB v Bolívii.Bolívie má jednu z největších lithiových rezerv na světě - klíčovou součást baterií, které pohánějí elektromobily. Lithium, stejně jako ropa a plyn, je dnes strategicky důležité. Washington nemůže tolerovat čínskou hospodářskou politiku v Bolívii, takže Morales byl odstraněn a brzy bude místo něj nasazena americká loutka.

Latinskoamerické země jako Argentina, Venezuela, Kuba a Mexiko popisují události v Bolívii jako převrat, protože armáda donutila Moralese rezignovat.

Kdo má druhé největší lithiové rezervy? Chile, kde také probíhá „revoluce“.

Nic není tak, jak se zdá ... nebo jak nám média říkají! Končí blog von Freeman.