Svátek má: Doubravka

Zprávy

Velikost textu:

Profesor, který kdysi předpověděl vítězství Trumpa, má novou prognózu

Profesor, který kdysi předpověděl vítězství Trumpa, má novou prognózu

Americký historik profesor Allan Lichtman, známý svou přesností svých předpovědí volebních výsledků, předpověděl vítězství pro Josepha Bidena, píše The New York Times.

Ilustrační foto
10. srpna 2020 - 11:04

K určení vítěze používá Lichtman svůj vlastní systém „13 klíčů do Bílého domu“, jehož podstatou je 13 otázek, na které lze odpovědět pouze „ano“ nebo „ne“.

Pokud odpověď na šest nebo více otázek zní „ano“, jedná se vždy o vítězství vládní strany. Pokud je odpověď na šest nebo více otázek „ne“, budou voliči proti vládnoucí straně.

Otázky se týkají hospodářské situace v zemi, sociálních nepokojů, přítomnosti skandálů, vážných úspěchů a neúspěchů kandidátů, jakož i jejich osobní charisma.

Profesor znovu položil tyto otázky a vyšlo mu, že současný republikánský prezident Donald Trump nebude moci být znovu zvolen na druhé funkční období a že novou hlavou země bude pravděpodobně kandidát za demokratickou stranu Joseph Biden.


Lichtman předpovídá výsledek amerických prezidentských voleb od roku 1984. Během této doby určil vítěze osmkrát a mýlil se pouze jednou, když v roce 2000 předpověděl vítězství demokrata Al Gora a vyhrál republikánský George W. Bush mladší. Vzhledem k tomu, že tyto volby byly na Floridě doprovázeny skandálem s přepočtem hlasů, profesor se domnívá, že jeho předpověď byla od začátku přesná.

Nejinak byla zajímavá předpověď Lichtmana v listopadu 2016, kdy pár dní po zvolení Donalda Trumpa, kdy předpověděl možný konec nového prezidenta USA v rámmci obžaloby (impeachmentu). Nešlo však již o přístup založený na oněch 13 bodech, ale ak sám profesor uvedl, o jeho intuici. Je však skutečností, že Trump letos unikl impeachmentu jen těsně, pomocí republikánské většiny v Senátu.

(kou, prvnizpravy.cz, nytimes.com, foto: arch.)