Svátek má: Brigita

Zprávy

Velikost textu:

Profesoři: Mluví se o stabilitě, ale Švédsko postihla „katastrofa“!

Profesoři: Mluví se o stabilitě, ale Švédsko postihla „katastrofa“!

Švédsko je kvůli měkkým opatřením proti koronaviru mezi světovými lídry v počtu infikovaných lidí.

Ilustrační foto
24. května 2020 - 04:20

A počet úmrtí na COVID-19 dosáhl „katastrofické“ úrovně, uvedli ve svém článku pro Aftonbladet šest švédských profesorů a odborníků. Zástupci zdravotního systému země přitom hovoří o „stabilní situaci“, která je stabilní pouze z hlediska velkého počtu obětí.

Švédsko je zemí severní Evropy s nízkou hustotou obyvatelstva, která je v tomto ohledu na všech stranách obklopena podobnými státy. Ve třech zemích - Švédsku, Norsku a Dánsku - téměř současně, 18. března tohoto roku, se počet úmrtí na koronavirus začal zvyšovat. Totéž se stalo ve Finsku o týden později, uvedli profesoři Björn Olsen, Bo Lundbäck, Fredrik Elgh, Anders Vahlne, Dr. Lena Einhornová a docent prof. Marcus Carlsson ve svém článku pro Aftonbladet.

Švédsko však zvolilo jinou cestu k boji proti COVID-19, odlišnou od strategie Finska, Norska a Dánska - stejně jako zbytku světa. Cílem bylo izolovat ty, kteří nebyli v pořádku, často si umýt ruce a dodržovat pravidla společenské vzdálenosti. Bylo doporučeno nosit masku v těsném kontaktu s infikovaným COVID-19, ale v jiných případech to nebylo nutné.

Švédsko oznámilo 16. března tři mrtvé; Dánsko a Norsko jsou po jednom případu. 16. dubna oznámilo Švédsko 1203 úmrtí na COVID-19, zatímco Dánsko nahlásilo 309 a Norsko nahlásilo 130 obětí. Do 16. května zemřelo na virus ve Švédsku 3646 lidí, 537 v Dánsku a 232 v Norsku.

S výjimkou tzv. trpasličích států, jako je San Marino, se Švédsko 20. května řadí na páté místo, pokud jde o počet úmrtí způsobených koronavirem na milion obyvatel.


Pokud se podíváte na grafy infekce a úmrtí v jiných zemích, mohou se lišit ukazatele, jako je maximální vrchol úmrtnosti a její výška. „Dynamika křivky v různých zemích však vypadá podobně. Ale ne ve Švédsku,“ poukázali odborníci.

Vývoj událostí ve Švédsku lze srovnávat pouze se Spojenými státy. V jiných zemích s vysokou úrovní obětí křivka úmrtnosti prudce klesá - a to vše v důsledku tvrdých opatření zavedených téměř ve všech zemích.

Pokud jde o Švédsko, křivka úmrtnosti zde dosáhla vrcholu, ale každý den zůstává na vysoké úrovni. Podle profesorů to může být způsobeno tím, že Stockholm zvolil jinou strategii boje proti koronaviru.

Podle Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí je situace následující: 19. května se Švédsko zařadilo na první místo na světě v počtu úmrtí na milion obyvatel denně. Totéž se stalo 14., 15. a 18. května.

Zástupci Agentury pro veřejné zdraví si zvykli na každodenních tiskových konferencích říkat, že se ve Švédsku vytvořila „stabilní situace“ a že události probíhají podle plánu. „Není pochyb o tom, že situace ve Švédsku je stabilní, pokud stabilita znamená, že se nic nezmění," poznamenali ironicky autoři.

„Tato tvrzení však neodrážejí skutečnost, že naše situace z globálního hlediska by měla být považována za katastrofu. Pokud Agentura veřejného zdraví tuto skutečnost neuvede, je nejvyšší čas, aby to úřady a parlament učinily,“ uzavřeli švédští odborníci.

(kou, prvnizpravy.cz, aftobladet.se, foto: arch.)