Svátek má: Klára

Zprávy

Velikost textu:

Protestu „Stop kapitulaci" se v Kyjevě zúčastnilo až 12 tisíc lidí

Protestu „Stop kapitulaci" se v Kyjevě zúčastnilo až 12 tisíc lidí

V centru Kyjeva se akce „Stop kapitulaci“ zúčastnilo až 12 tisíc lidí. Tyto údaje přinesly  webové stránky Národní policie v Kyjevě.

Z průvodu
15. října 2019 - 06:20

Podle náčelníka kyjevské policie, Andreje  Krišenka, policisté nezaznamenali žádné porušení předpisů.

„Nikdo nebyl předveden na policejní oddělení a nebyly zabaveny žádné zakázané věci. Službu v centru Kyjeva provádělo  1 500 policistů. Prvního shromáždění  a druhého  shromáždění, které začalo na náměstí Nezávislosti  (Majdanu) a skončilo před úřadem prezidenta, se  zúčastnilo asi 6 až 12 tisíc lidí,“  informoval Kriščenko.


Jak bylo oznámeno, kolem 16:00 v Kyjevě začala akce „Stop kapitulaci“. Účastníci shromáždění  během pochodu po ulici Kreščatik  na náměstí  Nezávislosti zapalovali  ohně a kouřové bomby. Účastníci akce potom polepili zdi budovy prezidentské kanceláře fotografiemi mrtvých z bojů na Donbasu a nápisy „Stop Kapitulaci“, „Krym je Ukrajina“ , „Donbas je Ukrajina“, Žádná Steinmeierova formule“.

Před tím došlo v hlavním městě k další akci - pochodu UPA. Účastníci pochodu UPA předali prezidentské kanceláři memorandum podepsané několika státními a regionálními správami proti zavedení zvláštního statusu Donbasu a „Steinmeierově formuli“.

V Kyjevě se zároveň konala akce, jejíž účastníci požadovali propuštění Vitalije Markiva, který je už třetí rok zadržován v Itálii. Oleg Sencov se připojil k protestujícím.

Italský soud v Pavii 12.července 2019 poslal na 24 let do vězení Ukrajince s italským občanstvím Vitalije Markiva poté, co jej shledal vinným z účasti na zavraždění dvou fotoreportérů v květnu 2014 během bojů mezi vládními vojsky a proruskými rebely na východě Ukrajiny. Obžaloba kladla Ukrajinci za vinu, že se podílel na zabití italského fotografa Andrey Rocchelliho a jeho ruského kolegy či tlumočníka Andreje Mironova a těžkém zranění francouzského fotoreportéra Williama Roquelona.

Ještě připomeňme, že na Ukrajině se včera slavil  Den obránce a Den ukrajinských kozáků s přímluvou Panny Marie.

(rp,prvnizpravy.cz,112.ua,foto:arch.)