Svátek má: Erika

Zprávy

Velikost textu:

Protokol o telefonickém hovoru Trump-Zelenskij je jako satirické číslo

Protokol o telefonickém hovoru Trump-Zelenskij je jako satirické číslo

Humor a schopnost žíravé ironie učinil Vladimíra Zelenského populárním komikem na Ukrajině - a jako ukrajinský prezident se také nevzdává příležitosti k vtipu, píše německý časopis Der Spiegel.

Vladimir Zelenskij a Angela Merkelová
29. září 2019 - 09:01

Protokol telefonického rozhovoru mezi Zelenským a Donaldem Trumpem je také vnímán jako satirické číslo, pokračuje článek. Například, když se ukrajinský prezident chlubí, že během své poslední návštěvy v New Yorku zůstal v hotelu Trump. Nebo když říká, že ve své kampani použil některé z Trumpových metod: „Pro nás jsi úžasný učitel.“

O tom, o čem Trump a Zelenskij hovořili, nebylo nikdy určeno široké veřejnosti, a proto by se taková prohlášení měla brát vážně, věří novináři. To platí také pro větu, ve které oba politici kritizovali německou vládu. Podle Trumpa Angela Merkelová říká hodně, ale málo koná. Zelenskij odpověděl: „Máte naprostou pravdu. Nejen na sto procent, ale na tisíc procent. “ Jeho ukrajinský protějšek se proto pokoušel dostat do důvěryhodnosti amerického prezidenta a urazil německou vládu.

Mluvčí vlády v Berlíně řekl, že Německo tuto situaci nekomentovalo. Německá vláda však upozorňuje na následující údaje: od začátku ukrajinské krize proudilo do Kyjeva 1,4 miliardy EUR, z toho 544 milionů EUR na rozvojovou pomoc, 110 milionů EUR na humanitární pomoc a půjčka 500 milionů EUR.

Podle hlavy frakce SPD Rolfa Mutzenicha nejsou Trumpova prohlášení „žádným způsobem ospravedlněna. Evropané poskytli Ukrajině finanční prostředky v dvojciferné hodnotě v miliardách a zavedli program sankcí proti Rusku, který nebyl ani ve studené válce," řekl Norbert Röttgen, předseda výboru pro zahraniční politiku.

Jak vysvětluje německý časopis, Trump a Zelenskij jsou v první řadě nespokojeni se skutečností, že Merkelová neprokázala srozumitelnost ve vztazích s Ruskem a skutečnost, že Německo a Francie nechtějí dodávat zbraně Ukrajině. Spojené státy naopak dodávají do východní Evropy protitankové zbraně a vojenské vybavení.

Zápis z telefonického rozhovoru Donalda Trumpa a Vladimira Zelenského

Ironií je, že nejslibnější demokratický prezidentský kandidát Joe Biden souhlasí s Trumpem v kritice Merkelové, píše Der Spiegel. Ve svých vzpomínkách hovoří o setkání s kancléřem na konferenci o bezpečnosti v Mnichově v roce 2015: „Byl jsem zklamán, když po svém projevu rozhodně odmítla poskytnout ukrajinské armádě jakékoli skutečné vyzbrojení.“

Diplomatické úsilí Merkelové v telefonickém rozhovoru s Trumpem nebylo oceněno jediným slovem, zdůrazňuje Spiegel. „Především to byl německý kancléř a tehdejší ministr zahraničí Steinmeier, který udělal vše pro to, aby se tento region nestal ohniskem vojenského konfliktu," tvrdí šéf frakce SPD Mutzenich.

Nyní se ukrajinský velvyslanec v Berlíně Andrej Melnik snaží „opravit  vztahy“, uvádí článek. Prezident Zelenskij  podle něj oceňuje „obrovské osobní zapojení německého kancléře“.


Německá vláda nadále doufá, že s příchodem nového ukrajinského prezidenta se oživí mírový proces v Minsku. V říjnu, po dlouhé přestávce, by se mělo znovu konat setkání hlav států a vlád v normanském formátu. Jednání - například o volbách na „okupovaných“ územích východní Ukrajiny - se však zastavila, píše německý časopis.

Přes nespokojenost se Zelenským německá vláda vidí iniciátora situace ve Washingtonu. Rozhovor mezi dvěma prezidenty ukázal, jak Trump využívá svou moc „ve svých osobních zájmech, v zájmu své volební kampaně i proti Německu a Evropě“, řekl Norbert Röttgen z CDU. Podle jeho kolegy z SPD, Rolfa Mutzenicha, Trump zůstal věrný heslu, že „je lepší vyživovat nespokojenost, než pracovat na společné dohodě a rozhodování mezi partnery,“ uzavírá Der Spiegel.

(rp,prvnizpravy.cz,spiegel,foto:arch.)