Svátek má: Luboš

Zprávy

Velikost textu:

Publicista označil Polsko za nepřítele ruské státnosti!

Publicista označil Polsko za nepřítele ruské státnosti!

Události pořádané v Polsku u příležitosti 80. výročí vypuknutí druhé světové války ukazují, že Varšava se snaží zničit historickou a mezinárodní identitu moderního Ruska a je nepřítelem jeho státnosti.

Ilustrační foto
7. září 2019 - 04:20

Polský publicista Mateusz Piskorski v neobvyklé analýze v sociálně-politickém týdeníku Myśl Polska nepovažuje nepozvání Ruska na pamětní akce začátku druhé světové války za náhodný akt..

„V symbolické sféře se děje následující: Varšava se metodicky pokouší uštědřit ránu historické a mezinárodní identitě moderního Ruska, a přestože v této oblasti nedosahuje žádných znatelných úspěchů, objevuje se ve formě důsledného a nepřiznaného nepřítele ruské státnosti," zdůrazňuje Piskorski v komentáři k odmítnutí polských úřadů pozvaly ruskou delegaci na pamětní události.

Je zřejmé, že takové pokusy Moskva vnímá v symbolické sféře jako prvek agrese, poznamenává autor.

„Trpělivost ruské strany a její výdrž vzhledem k provokativním jednáním vedení Polska je však skutečně obrovská,“ pokračuje.


Konečným cílem takové politiky ve Varšavě je vytvořit „propast“ mezi Polskem a Ruskem jak na státní, politické a mezinárodní úrovni, tak i v oblasti mezilidských vztahů, poukazuje novinář. Podle jeho názoru nejsou adresátem takových akcí pouze Poláci, ale také mezinárodní společenství, kterému se Polsko snaží vnutit protiruské diskurzy, „a zároveň prokazovat anglosaským patronům, že souhlasí s jejich východní politikou“.

Zároveň jsou sami Rusové pravděpodobně dalším adresátem této agrese polských úřadů, zdůrazňuje Piskorsky. Emocionální reakce Rusů na demarši v Polsku může vyvolat kritiku, která podle autora může být Varšavou prezentována jako příklad nekontrolovatelné polonofobie v Rusku (xenofobie ve vztahu k Polákům).

„První září, stejně jako ostatní výročí, se mění na divadlo úsilí politiků, kteří se nevyznačují vysokou intelektuální úrovní, na diskuse o složení pozvaných zahraničních hostů a výkřiky o tom, kdo nebyl pozván a proč," uzavírá Piskorsky.

Polské orgány nepozvaly ruskou delegaci na události věnované 80. výročí vypuknutí druhé světové války, ale pozvaly své současné spojence v NATO a Evropské unii, včetně Německa a zemí Východního partnerství.

(kou, prvnizpravy.cz, mysl-polska.pl, foto: arch.)