Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

Půl milionu litrů zabavené vodky v Polsku použijí jako dezinfekci

Půl milionu litrů zabavené vodky v Polsku použijí  jako dezinfekci

Pašovaná vodka a nelegálně vyráběný čistý alkohol zabavený v Polsku nebude zničen, ale použit jako dezinfekční prostředek v boji s koronavirem, píše francouzský web 20 minutes.

Z dpmácí výroby
25. března 2020 - 09:01

Celní a daňové úřady mají v Polsku ve skladech nejméně 50 000 000 litrů vodky a čistého alkoholu. Mohou být použity jako dezinfekční prostředek v boji proti koronaviru, oznámila Státní prokuratura.

Zabavený alkohol, měl sloužit jako důkaz v soudním řízení. Namísto zničení již bylo příslušným útvarům předáno několik tisíc litrů, které byly použity k dezinfekci budov, prostor a dopravních prostředků.

Hasiči v Olsztyně v severovýchodním Polsku dostali 1.000 litrů čistého alkoholu. Tři nemocnice, dvě v Olsztyně a jedna v Elblagu, obdržela celkem 2500 litrů, uvedla mluvčí celní správy regionu Marta Rosiaková.  Tato operace bude pokračovat i v následujících dnech, a to i ve prospěch policie, pohraniční stráže a veřejné správy.


V Polsku jsou často demontovány tajné, řemeslné nebo průmyslové lihovary, zejména na severovýchodě země. Produkují „bimber“, vodku oblíbenou na venkově a mnohem levnější než jejich legálně vyráběný ekvivalent.

(rp,prvnizpravy.cz,20minutes,foto:arch.)