Svátek má: Nora

Zprávy

Velikost textu:

Putin: Až budou mít hypersonické zbraně, budemem mít jiné a nové!

Putin: Až budou mít hypersonické zbraně, budemem mít jiné a nové!

Ruský prezident Vladimir Putin varovně prohlásil, že v době, kdy přední armády světa budou mít hyperzvukové zbraně, v Ruské federaci už budou novější, na nichž vědci již pracují.

Mig-31 s hypersonickou střelou "Kinžal"
14. října 2019 - 12:20

Putin zdůraznil, že Rusko musí být znepokojeno situací související s mezinárodní strategickou stabilitou a bezpečností.

„Jsou to zřejmé věci. V roce 2002, a Trump s tím neměl nic společného, Spojené státy odstoupily od smlouvy o protiraketové obraně, což, jak to chci znovu zdůraznit, bylo základním kamenem celého strategického bezpečnostního systému na světě, protože to omezovalo možnost vytvoření raketové obrany oběma státům,“ uvedl ruský vůdce v rozhovoru s Al Arabiya, Sky Nеws Arabia a RT Arabic.

Podle Putina byl smysl v tom, že ani jedna strana nemohla mít iluzi, že by mohla vyhrát jadernou válku.

„Vystoupili z této dohody a snažili se zajistit si jasnou strategickou a věřili, že by měli takový deštník, a Rusko nikoliv. A tak by to bylo velmi zranitelné a zatímco Spojené státy a jeho území by získaly takové krytí v podobě systémů protiraketové obrany,“ řekl ruský prezident a dodal, že už těhdy řekl americkým kolegům, „že stále nevíme, jak tento systém bude fungovat, a nebudeme na něj vynakládat desítky miliard, ale budeme muset udržovat strategickou rovnováhu.“


„Vytvořili jsme také další zbraň, kterou dosud nikdo na světě nemá. Jsou to raketové systémy, které létají ne podle balistické trajektorie, ale po ploché trajektorii. A hypersonickou rychlostí. Nikdo také nemá hypersonické zbraně. A je samozřejmé, že se také objeví v předních armádách světa. Ale v té době se u nás objeví něco nového. Už vím, na čem naši vědci, konstruktéři a inženýři pracují,“ řekl mrazivě Putin, aniž by upřesnil o jakém typu zbraně hovoří.

Zároveň poznamenal, že to vedlo k zvláštnímu závodu ve zbrojení. „To je bohužel hotová věc, bohužel,“ dodal prezident.

Putin také připomněl, že Spojené státy nedávno odstoupily od Smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (Smlouva o INF). „Podle mého názoru mohl být, tento chybný krok. postaven jiným způsobem. Mimochodem, chápu obavy Spojených států. Rozumím jim. Ostatní země vyvíjejí tyto typy zbraní a Rusko a Spojené státy se v nich omezily. Nicméně, podle mého názoru, to nestálo za to rozbít smlouvy. Možná existovaly i jiné možnosti pro vývoj situace,“ uvedl Putin.

Platnost smlouvy o INF vypršela 2. srpna. Na začátku tohoto roku Washington oznámil jednostranné odstoupení od této dohody a obvinil Rusko z jejího dlouhodobého porušování. Moskva odmítá veškeré obvinění. Na začátku července podepsal ruský prezident Vladimir Putin zákon o pozastavení smlouvy. Rusko opakovaně prohlásilo, že jedná plně v souladu se Smlouvou o INF. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov poznamenal, že Moskva má na Washington velmi závažné otázky ohledně provádění smlouvy samotnými Američany. Podle něj jsou tvrzení USA o porušení Smlouvy o INF z ruské strany neopodstatněná.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)