Svátek má: Žofie

Zprávy

Velikost textu:

Putin je na velkém turné po arabských zemích, prodá další S-400?

Putin je na velkém turné po arabských zemích, prodá další S-400?

Po návštěvě Saúdské Arábie dnes přilétá ruský prezident do Abú Dhabí. Dnešní návštěva Vladimira Putina je součástí velkého turné po Blízkém východě.

Vladimir Putin s králem Salmanem bin Abdulaziz Al Saudem
15. října 2019 - 09:01

Během návštěvy Spojených arabských emirátů se ruský prezident setká s korunním princem Abú Dhabí, zástupcem vrchního velitele ozbrojených sil Spojených arabských emirátů Mohammedem bin Zayeda Al Nahyana.

Obě strany plánují diskutovat o „otázkách dalšího budování dvoustranné spolupráce v obchodní, hospodářské a investiční sféře“. Plánuje se také „důkladná výměna názorů na naléhavé mezinárodní a regionální otázky“.

Kromě toho je plánováno setkání zástupců podnikatelské komunity SAE a Ruska.

Podle sdělovacích prostředků Spojených arabských emirátů mají strany v úmyslu na závěr jednání podepsat asi 15 dohod ovlivňujících spolupráci v různých oblastech.“

Odborníci se zase domnívají, že setkání se bude týkat především témat souvisejících s posilováním ekonomických vazeb mezi Ruskem a SAE.„Týká se to zvýšení obchodního obratu, a to i v rámci spolupráce s výrobky, jakož i v oblasti průmyslové výroby. V současné době existuje v průmyslovém odvětví poměrně úzká spolupráce mezi Moskvou a Abú Dhabí:  V ruské automobilové společnosti Aurus mají emirátští investoři podíl, “vysvětlil v rozhovoru s RT Jevgenij Golotsan, místopředseda Komise pro zahraniční hospodářskou spolupráci s SAE RF CCI.

V loňském roce podepsaly Rusko a SAE prohlášení o strategickém partnerství, které zahrnuje řadu oblastí - od ekonomiky po kulturu a politiku. Poté se strany dohodly na zvýšení nabídky zemědělských produktů a vzájemných investic v odvětví zemědělství. Kromě toho byly vypracovány plány na koordinaci akcí na globálním trhu s hliníkem. Připomeňme: SAE patří mezi světové lídry ve výrobě tohoto kovu, zatímco Rusko je na druhém místě. Kromě toho jsou obě země mezi předními vývozci ropných produktů, Moskva a Spojené arabské emiráty mají v úmyslu rozvíjet spolupráci v této oblasti.

Oba státy považují spolupráci v oblasti průmyslové výroby za stejně slibnou. Jak řekl šéf ruského ministerstva průmyslu a obchodu Denis Manturov v předvečer současné návštěvy Vladimíra Putina, Moskva počítá se společnými projekty se SAE v dopravním inženýrství.


Rovněž stojí za zmínku, že země Perského zálivu jsou největšími dovozci zbraní a tento trh přitahuje všechny hlavní dodavatele produktů pro obranu, včetně Ruska.

V roce 2017 podepsaly Rusko a SAE dohodu o průmyslové spolupráci v obranném průmyslu. Jak poznamenal Denis Manturov, Emiráty se začali zajímat o možný nákup ruských letadel Su-35.

(rp,prvnizpravy.cz,aljazeera,foto:kremlin)