Svátek má: Ivana

Zprávy

Velikost textu:

Putin má nového asistenta, je z Ukrajiny, co to znamená?

Putin má nového asistenta, je z Ukrajiny, co to znamená?

Kreml nedávno oznámil, že nový Putinův asistent, který se narodil na Ukrajině, má nyní na starosti vztahy mezi Moskvou a Kyjevem, a pro některá média a některé politiky v Kyjevě je tento krok dalším důkazem mírného zlepšení vztahů.

Dmitrij Kozak
19. února 2020 - 06:20

Dmitrij Kozak (61 let), vzděláním právník, se narodil na Ukrajině v bývalém SSSR.

Je známý jako Cheshire Cat (fiktivní postava z románu Alenka v říši divů) pro svůj úsměv a je součástí mocenské skupiny z Petrohradu, blízké Putinovi.

V letech 2007 až 2008 byl ministrem pro místní rozvoj v ruském kabinetu pod vedením Viktora Zubkova.

Dmitrij Kozak je blízkým spojencem Vladimíra Putina, spolupracoval s ním ve vedení města Petrohradu v průběhu 90. let a později se stal jednou z klíčových osob Putinova prezidentského týmu. Během ruských prezidentských voleb v roce 2004 působil jako vedoucí týmu Putinovy volební kampaně.

Kozak nahradil Vladislava Surkova, který měl na starosti vztahy Ruska s Ukrajinou a dalšími bývalými sovětskými státy od roku 2013.

„Kozak ve své nové roli odpovídá za ukrajinské záležitosti,“ uvedl Peskov na tiskové konferenci v Moskvě 11.února.

Kozak je bývalý místopředseda vlády Ruska. Koncem minulého měsíce byl jmenován zástupcem náčelníka správy Kremlu.

Kozak dohlížel na Putinovu první volební kampaň v roce 2004, byl zodpovědný za přípravu zimních olympijských her v Soči 2014 a byl hlavním styčným důstojníkem Kremlu s Moldavskem.

Kozak patří mezi ruské úředníky, na které Západ uvalil sankce poté, co si Rusko připojilo Krym.


Oznámení o jmenování Kozaka jako hlavního ruského vyjednávače ve vztazích s Kyjevem přichází v době deeskalace pětiletého konfliktu, který si vyžádal tisíce životů.

Putin a ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij se poprvé setkali na summitu Normandské čtyřky v Paříži v prosinci 2019 s cílem dohodnout se na opatřeních k ukončení konfliktu na východní Ukrajině.

(rp,prvnizpravy.cz, informer,foto:arch.)