Svátek má: Tadeáš

Zprávy

Velikost textu:

Putin nabídl Spojeným státům prodej hyperzvukových zbraní!

Putin nabídl Spojeným státům prodej hyperzvukových zbraní!

Ruský prezident Vladimir Putin na Východním ekonomickém fóru ve Vladivostoku řekl, že navrhl americkému prezidentovi, aby od Ruska koupil hypersonické zbraně.

Ruská hyperzvuková raketa "Zirkon"
6. září 2019 - 04:20

Podle něj byla na setkání v Osace položena otázka, jak brát v úvahu ruské zbraně, včetně hypersonických raketových systémů, ve všeobecných dohodách, když zatím žádná země na světě takové zbraně nemá.

„Řekl jsem Donaldovi (Trumpovi): Chcete, my vám je prodáme? A tak vše hned vyrovnáme. Řekli však, že oni sami je brzy vyprodukují, dobře, pravděpodobně brzy vyprodukují. Ale proč utrácet peníze, když už je jsme utratili, a můžeme od nich něco získat, ne na úkor naší bezpečnosti, ale s cílem vytvořit rovnovážnou situaci?“ Putin řekl na zasedání Východního ekonomického fóra.


Ruský vůdce poznamenal, že počet nosičů a hlavic lze vzít v úvahu, „je to zvláštní záležitost“. Zdůraznil, že Rusko je připraveno na tento dialog, ale dosud nedostal od Washingtonu jasnou odpověď.

Rusko je jedinou zemí na světě, která oficiálně oznámila, že má hyperzvukové zbraně. V únoru Putin oznámil spuštění sériové výroby strategického raketového systému s řízenou vojenskou jednotkou „Avangard“ a úspěšné testy hypersonické protilodní rakety „Zirkon“.

Pentagon dříve uvedl, že vlastní konstrukce hyperzvukové zbraně bude trvat několik let. Ovšem v Bílém domě obvinili Rusko, že vytvořilo tyto zbraně na základě technologií ukradených Spojeným státům.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)