Svátek má: Viktor

Zprávy

Velikost textu:

Putin navrhl NATO moratorium na rozmístění raket v Evropě

Putin navrhl NATO moratorium na rozmístění raket v Evropě

Ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že Rusko znovu potvrzuje své dodržování moratoria na rozmístění pozemních raket středního a krátkého doletu (INF).

Ilustrační foto
27. října 2020 - 11:06

A to dokud se v regionu neobjeví americké rakety, uvedla tisková služba Kremlu.

„V této souvislosti znovu potvrzujeme naše dodržování dříve oznámeného Ruskou federací moratoria na rozmístění pozemních raket INF, dokud se v příslušných regionech neobjeví raketové zbraně podobné třídy americké výroby,“ uvádí se v prohlášení.

Prezident dodal, že se neztratila naléhavost ruské výzvy zemím NATO, aby zvážily možnost vyhlášení vstřícného moratoria.

Putin rovněž prohlásil, že nebude v evropské části rozmísťovat kontroverzní rakety 9M729, ačkoli neporušují dřívější dohodu INF.


„Ruská federace, která je i nadále odhodlána zaujmout konzistentní postoj k raketě 9M729, která je plnému souladu s požadavky dříve existující smlouvy INF, je nicméně v duchu dobré vůle připravena dále upustit od rozmístění raket 9M729 v evropské části země, avšak pouze na základě vzájemných kroků ze strany zemí NATO vylučuje rozmístění zbraní v Evropě, které byly dříve zakázány na základě smlouvy INF,“ uvádí se v prohlášení.

Ruský prezident Vladimir Putin navrhl NATO, aby zkontrolovalo komplexy Aegis Ashore s odpalovacími zařízeními Mk-41 na základnách v Evropě a raketami 9M729 v kaliningradských zařízeních, uvedla tisková služba Kremlu.

Berlín návrh ihned bagatelizoval: Nic nového

Podle mluvčí německého ministerstva zahraničí Andrey Sasseové nejsou takové výzvy z Moskvy do zemí NATO „nové“.

Poznamenala, že Rusko „opakovaně vyhlásilo podobné moratorium“. V loňském roce zároveň generální tajemník NATO Jens Stoltenberg označil tato prohlášení za „nedůvěryhodná“, dodala Sasseová.

„Připojujeme se k tomuto hodnocení," řekla.

V roce 2019 Spojené státy jednostranně odstoupily od Smlouvy o jaderných silách středního dosahu (INF) a obvinily Rusko, že ji porušilo (USA tvrdily, že rakety 9M729 porušují INF, protože jejich dolet překračuje 500 kilometrů, aniž by toto tvrzení něčím podpořily – pozn. red.). Moskva taková obvinění popřela a byla připravena demonstrovat raketu, která vyvolala otázky, a diskutovat o tomto tématu, ale Washington nehodlal vyjít vstříc. NATO pak poslušně loni odmítlo návrh Ruska na moratorium rozmístění raket v Evropě.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)