Svátek má: Dorota

Zprávy

Velikost textu:

Putin navrhl setkání hlav států - stálých členů RB OSN!

Putin navrhl setkání hlav států - stálých členů RB OSN!

Ruský vůdce Vladimir Putin na fóru „Zachování vzpomínky na holocaust, boj proti antisemitismu“ v Jeruzalémě navrhl uspořádat setkání hlav států - stálých členů Rady bezpečnosti OSN.

Ruský prezident při projevu v Izraeli
24. ledna 2020 - 04:20

„Zapomnění na minulost, nesoulad tváří v tvář hrozbám může mít strašné následky. Musíme mít odvahu nejen to říci přímo, ale udělat vše pro ochranu a obranu světa,“ řekl.

Jak Putin zdůraznil, zakládající země OSN mohou a měly by jít příkladem.

„Pět mocností, které mají zvláštní odpovědnost za zachování civilizace. Diskutovali jsme s několika kolegy - a jak to chápu, obecně jsme viděli pozitivní reakci - (na možnost) uspořádat schůzku hlav států - stálých členů Rady bezpečnosti OSN: Ruska, Číny, Spojených států, Francie a Velké Británie. V každé zemi, kdekoli na světě, kde to bude výhodné pro kolegy. Rusko je připraveno na tak vážnou konverzaci, máme v úmyslu neprodleně vyslat vedoucím představitelům odpovídající poslání,“ dodal.

Na Putinovu iniciativu okamžitě pozitivně reagoval přítomný francouzský prezident Emmanuel Macron.

„Povinností současných a budoucích politiků, státníků a veřejných osobností je chránit dobré jméno žijících a padlých hrdinů, civilistů, obětí nacistů a jejich spolupachatelů," uvedl Putin.

Vyzval k využití všech možností - informačních, politických, kulturních - k zabránění opakování tragédie a vyjádřil důvěru, že všichni účastníci fóra „sdílejí takové obavy a jsou připraveni bránit pravdu a spravedlnost s námi“.


"Musíme být ostražití a nesmíme nechat si ujít, nepřehlížet, když se objeví první výhonky nenávisti, šovinismu, antisemitismu, když se začínají objevovat xenofobie a další projevy tohoto druhu. Zapomínání na minulost, nesoulad tváří v tvář hrozbám se může proměnit v hrozné důsledky. Musíme mít odvahu, nejen to říci, ale udělat vše pro ochranu a obranu světa. Podle mého názoru zakládající země OSN mohou a měly by jít příkladem,“ zdůraznil Putin.

Putin v projevu také připomněl cenu, kterou Sovětský svaz zaplatil Evropě za osvobození od nacismu, i to, že jeho bratr zahynul při obléhání Leningradu (ruský prezident při návštěvě této akce rovněž odhalil památních obětem obléhaného Leningradu).

Jak uvedl, účelem holocaustu bylo cílené zničení lidí a kromě Židů byli „Rusové, Bělorusové, Ukrajinci, Poláci a zástupci mnoha dalších národností prohlášeni za podlidi“. Připomněl, že dobytá území se mely stát nacistickým životním prostorem a poskytnout jim dobře živenou existenci.

„A slovanští a jiní lidé byli předurčeni k tomu, aby byli buď zničeni, nebo aby se stali bezmocnými otroky bez vlastní kultury, bez historické paměti, bez jazyka. Sovětský lid bránil svou vlast a přinesl osvobození od nacismu do Evropy. Zaplatili jsme za to za cenu, o které jsme nikdy dříve ani nezdálo v nejhorších snech ani jedinému národu - 27 milionů mrtvých. Nikdy na to nezapomeneme.“

Šest milionů Židů se stalo oběťmi nacismu, z nichž 40 procent tvořili občané bývalého Sovětského svazu, uvedla hlava ruského státu.

Poukázal na nepřípustnost skutečnosti, že dnes se vzpomínka na válku stále více stává předmětem momentální politické konjuktury. Jak prezident zdůraznil, historie holocaustu se stane lekcí pro budoucí generace, pouze pokud bude úplná, bez výjimek a opomenutí.

Kromě Vladimira Putina, Emmanuela Macrona se fóra k holocaustu také zúčastnili za Británii princ Charles a americký viceprezident Mike Pence.

Fórum je věnováno 75. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora „Osvětim“ sovětskými jednotkami 23. ledna 1945.

 (kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)