Svátek má: Sabina

Zprávy

Velikost textu:

Putin označil polského velvyslance z 30. let za antisemitské prase!

Putin označil polského velvyslance z 30. let za antisemitské prase!

Velmi emotivně a neobvyklým jazykem se vyjádřil ruský prezident na adresu polského velvyslance v Německu v 30. letech.

Vladimir Putin, prezident Ruské feferace
26. prosince 2019 - 04:20

Ruský prezident Vladimir Putin tvrdě hovořil o Józefu Lipském, polském velvyslanci v Německu, který zde pracoval před druhou světovou válkou a slíbil, že postaví památník Adolfu Hitlerovi za vyhnání Židů do Afriky.

Putin to uvedl na rozšířeném zasedání správní rady ministerstva obrany, vysíláného na televizním kanálu „Rusko 24“.

Ruský prezident zdůraznil, že v roce 1938 znamenalo „vyhnání Židů z Evropy do Afriky vyhynutí, zničení“.

„Na což mu velvyslanec v Polsku odpověděl, a poté to napsal ve svém příspěvku polskému ministru zahraničních věcí, panu Bekovi: „Když jsem to slyšel, odpověděl jsem mu, pokud ano, postavíme mu ve Varšavě velkolepý pomník."

„Parchant, antisemitské prase, jinak to nelze říci. Plně souzněl s Hitlerem v jeho antisemitských náladách a navíc slíbil, že mu ve Varšavě postaví pomník za šikanování židovského lidu,“ uvedla rozčíleně hlava ruského státu (použil ruskou nadávku „svoloč“, která se obtížně překládá a patrně „parchant“ je tomuto  pojmu nejbližší – pozn. red.).


Uvedl to v souvislosti s další stránkou přepisování dějin. Podle něj by ruské ozbrojené síly při svém vývoji měly zohlednit postavení sousedů, kteří ničí památníky.

„Chci poznamenat, že právě tito lidé, kteří jednali s Hitlerem - lidé tohoto druhu, kteří ničí památníky osvobozujících vojáků: vojáků Rudé armády, kteří osvobodili země Evropy a evropské národy od nacismu. Jsou to jejich následovníci. V tomto smyslu se bohužel jen málo změnilo a měli byste to mít na paměti, a to i během výstavby našich ozbrojených sil,“ řekl během rozšířeného zasedání rady ruského ministerstva obrany.

Putin tak navázal na svoji ostrou kritiku rezoluce Evropského parlamentu, která na základě dohody Molotov-Ribbentropovy dohody dala na stejnou úrověň odpovědnosti za rozpoutání Druhé světové války na fašistické Německo a Sovětský svaz.

(kou, prvnizpravy.cz, rbc.ru, foto: arch.)