Svátek má: Iva

Zprávy

Velikost textu:

Putin požádal prokuraturu umožnit Navalnému odjet do Německa!

Putin požádal prokuraturu umožnit Navalnému odjet do Německa!

Ruský vůdce Vladimir Putin během zasedání diskusního klubu Valdaj hovořil o své výzvě k ruskému Úřadu generálního prokurátora s žádostí o povolení Alexeji Navalnému odjet na léčbu do Německa.

Vladimir Putin, prezident Ruské federace
23. října 2020 - 11:06

„Okamžitě, jakmile se manželka tohoto občana obrátila ke mně, jsem dal pokyn prokuratuře, aby zkontrolovala možnost jeho léčení v zahraničí. Měl jsem na mysli, že to nemohli vydat, protože měl omezení související se soudním vyšetřováním a trestním případem,“ uvedl Putin.

Dodal, že požádal generálního prokurátora, aby umožnil Navalnému opustit Rusko.

„Kdyby úřady v každém případě chtěly někoho otrávit, stěží by ho poslaly na léčení do Německa. Není-li tak?" řekl.

Je zřejmé, že výpady proti Putinovi v "případu Navalnyj", a to i od samotného bloggera, postrádají logiku a mají jen nejapnou ideologickou snahu za každou cenu démonizovat ruského prezidenta.


Prezident navíc uvedl, že existují pochybnosti o informacích o objevu stop „Novičoku" v těle Alexeje Navalného, když byl dotázán na situaci s Alexejem Navalným.

„No, řekli, že se tam našly stopy „Novičoku“. To vše bylo předáno OPCW ... a najednou nám bylo řečeno: toto není „Novičok“, je to něco jiného," řekl Putin.

„Takže je to „Novičok“, nebo to není „Novičok“? O tom, co bylo řečeno na začátku, již existují pochybnosti," dodal prezident.

Putin rovněž připomněl, že Rusko opakovaně žádalo Německo, aby poskytlo materiály o případu Navalného.

„Tyto materiály by mohly sloužit jako základ pro zahájení trestního řízení, pokud se skutečně jedná o trestnou událost, k jeho vyšetřování. Ale nedávají nic,“ uvedl ruský prezident.

Dříve Bundestag uvedl, že obdržel dopis od Státní dumy ohledně Navalného až po nějaké době s jakýmsi zpožděním.

Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že absence zprávy technického sekretariátu OPCW o chemickém složení a vlastnostech látek údajně zjištěných na základě výsledků studií Navalného biomateriálů naznačuje, že tvrzení o jeho „úmyslné otravě“ nejsou podložena žádnými důkazy.

OPCW uvedla, že její odborníci potvrdili přítomnost toxických látek ve vzorcích moči a krve Navalného. Podle zprávy byla v jeho těle nalezena látka, která má podobné vlastnosti jako „Novičok“, ale není na seznamu zakázaných chemikálií.

(kou, prvnizpravy.cz, rt.com, foto: arch.)