Svátek má: Zuzana

Zprávy

Velikost textu:

Putin: Proč bylo Rusko donuceno vytvořit hyperzvukové zbraně

Putin: Proč bylo Rusko donuceno vytvořit hyperzvukové zbraně

Rusko bylo donuceno vytvářet hypersonické zbraně poté, co USA odstoupily od Smlouvy o protiraketové obraně (ABM), uvedl ruský prezident Vladimir Putin.

Vladimir Putin, prezident Ruské federace
20. září 2020 - 11:06

Prohlásil to během setkání s Gerbertem Jefremovem, ředitelem výzkumné instituce a tvůrcem hyperzvukových raketových systémů „Avangard“ prostřednictvím videokonference. Přitom je i neobvyklé, že šéf Kremlu takto odtajnil hlavního konstruktéra této hyperzvukové zbraně.

„Odstoupení Spojených států amerických ze Smlouvy o protiraketové obraněv roce 2002 donutilo Rusko zahájit vývoj hypersonických zbraní. Tyto zbraně jsme museli vytvořit v reakci na rozmístění amerického strategického systému protiraketové obrany, který by v budoucnu dokázal skutečně neutralizovat, vynulovat veškerý náš jaderný potenciál," řekl.

Putin dodal, že se to díky Jefremovovi a jeho kolegů nestalo.


Rusko vyvinulo veškeré úsilí k zastavení strategického vývoje hypersonických zbraní, ale nikdo to neslyšel, připomněl Vladimir Putin.

Putin si vzpomněl, jak dohlížel na vypuštění prvního experimentálního kluzáku v Plesecku v létě roku 2001 a tento start byl úspěšný.

„V následujících letech jsme vyvinuli veškeré možné úsilí k dosažení dohod s americkou stranou o ukončení prací na strategické protiraketové obraně nebo o jejím společném provádění v oblastech ohrožených raketami, mimo jiné za účasti evropských států. Všechny naše pokusy však byly marné,“ konstatoval Putin.

„A v tomto ohledu jsme v roce 2004 zahájili rozsáhlou práci na realizaci vašich nápadů. Mimochodem, veřejně jsme na to všechny upozornili. Mluvil jsem o tom veřejně. Zdá se, že nám tehdy nikdo nevěřil. Mysleli si, že nejsme schopni to udělat,“ dodal ruský prezident.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)