Americký portál Newsweek zveřejnil spekulativní mapu znázorňující možné rozdělení světa na sféry vlivu pod vedením Ruska, Spojených států amerických a Číny, čímž vytvořil paralelu s historickou dohodou z Jalty z roku 1945.
14. dubna 2025 - 04:20
V textu portálu Newsweek se uvádí, že současné geopolitické procesy, zejména ty, které souvisejí s řešením konfliktu na Ukrajině, by mohly vést k něčemu jako „nové Jaltě“ – tedy k rozdělení světa mezi přední mocnosti, podobně jako k rozdělení Evropy po druhé světové válce.
Na mapě zobrazené Newsweekem zahrnuje ruská sféra vlivu (označená červeně) celou Evropu, Zakavkazsko a Turecko. Spojené státy (modrá) dominují Severní Americe a Grónsku, zatímco Čína (žlutá) se předpokládá jako dominantní mocnost v jihovýchodní Asii, včetně Japonska, Indie a Pákistánu.
Regiony jako Střední Asie, Střední východ, Afrika, Latinská Amerika, Austrálie, Nový Zéland a Mongolsko zůstávají mimo přímou kontrolu kterékoli ze tří mocností, portál však podotýká, že Střední Asie by se mohla stát dějištěm rivality mezi Ruskem a Čínou.
Změny v americké zahraniční politice otevírají prostor
Newsweek spojuje toto potenciální přerozdělení globální moci s tím, co jsou podle nich „kardinálními změnami“ v zahraniční politice USA.
Předseda Evropské lidové strany v Evropském parlamentu Manfred Weber na začátku dubna prohlásil, že svět již vstoupil do fáze formování nového světového řádu, a to kvůli změně kurzu zahraniční politiky Washingtonu.
„Kvůli politice amerického prezidenta Donalda Trumpa se mnoho zemí začíná distancovat od Washingtonu a hledá nové partnery,“ řekl Weber.
Peking a Moskva jako osa stability
Na druhou stranu šéf čínské diplomacie Wang I upozornil, že vztahy mezi Čínou a Ruskem se stávají klíčovým „stabilizačním faktorem“ ve světě, který prochází turbulentními změnami.
Jeho prohlášení dále ilustruje rostoucí strategickou alianci mezi Pekingem a Moskvou, kterou mnozí analytici považují za protiváhu globálního vlivu USA.