Svátek má: Gustav

Zprávy

Velikost textu:

Putin: Ukrajina čistí své politické prostředí a stává se „protiruskem“

Putin: Ukrajina čistí své politické prostředí a stává se „protiruskem“

Prezident Vladimir Putin na pravidelném setkání se stálými členy ruské Rady bezpečnosti uvedl, že z Ukrajiny se stává protipól Ruska, „protirusko“.

Vladimir Putin, ruský prezident
16. května 2021 - 09:01

„Zdá se, a to je velmi politováníhodné, že z Ukrajiny se pomalu, ale stabilně stává protipól Ruska, protirusko, území, ze kterého, soudě podle všeho, nikdy nepřestaneme dostávat zprávy, kterým je třeba věnována zvláštní pozornost kvůli ochraně národní bezpečnosti Ruské federace,“ uvedl Vladimir Putin.

„Ukrajina „čistí“ své politické prostředí. Zakazují národní sdělovací prostředky a naši západní partneři to nekritizovali nebo naopak i podporovali tato rozhodnutí. Někteří lidé byli selektivně a z politických důvodů obviňováni z udržování ekonomických vazeb s Ruskem, i když mnoho dalších, včetně některých členů nejvyššího politického establishmentu v zemi, s Ruskem, včetně Krymu, již roky spolupracuje, což je považováno za normálně. Jinými slovy, tato jasně politicky selektivní rozhodnutí mají jediný cíl: očistit politické prostředí od sil, které volají po mírovém urovnání krize na jihovýchodní Ukrajině, Donbasu, a za dobré sousedské vztahy s Ruskem,“ pokračoval ruský prezident.


„Toto je určitě problém, který nikdy nesmíme ztratit ze zřetele, problém, na který musíme reagovat rychle a s náležitým ohledem na hrozby, které pro nás vznikají,“ upozornil Vladimir Putin.

„Členové ukrajinské opozice jsou obviňováni ze spolupráce s Ruskem, a to i v ekonomice, zatímco členové orgánů to dělají už léta. Náš obchod v loňském roce činil 9,9 miliard dolarů. Nedokážu si představit, že pokud budou tyto záležitosti řešeny objektivně, každý, kdo spolupracuje s Ruskem, bude obviněn z trestných činů na Ukrajině,“ dodal Vladimir Putin.

(rp,prvnizpravy.cz,kremlin,foto:kremlin)