Svátek má: Dominik

Zprávy

Velikost textu:

Putin USA: Zvolte si prezidentem osobu, která to oznámí na náměstí!

Putin USA: Zvolte si prezidentem osobu, která to oznámí na náměstí!

Ruský prezident Vladimir Putin připustil, že sice neprožívá negativní emoce vůči venezuelskému opozičnímu vůdci Juanu Guaidó, ale nepovažuje za normální způsob, jakým se pokoušel přijít k moci.

Vladimir Putin, prezident Ruské feferace
7. června 2019 - 11:06

„Guaidó je to hezký muž, s ním jsem v pohodě, jsem naprosto neutrální,“ řekl ruský vůdce.

„Ale pokud uvedeme do praxe takovou metodu příchodu k moci: člověk přišel na náměstí, obrátil oči k nebi a před Hospodinem se prohlásil se za hlavu státu. Je to normální nebo ne? Pak bude na celém světě chaos," pokračoval Putin. Reagoval tak na skutečnost, že se Guaidó sám prohlásil za prezidenta Venezuely a následně ho řada "demokratických" západních zemí ho za hlavu státu uznala.

„Pojďme takovým způsobem volit prezidenta ve Spojených státech nebo kdekoli. Ve Velké Británii zvolíme premiéra, ve Francii zvolíme prezidenta. Co to bude?" se smíchem pokračoval šéf ruského státu.


„Chtěl bych se zeptat těch, kteří to podporují: jste blázni nebo ne? Rozumíte tomu, k čemu to povede? Některá pravidla musí nebo nemusí být dodržena? Nějakých pravidel se musíme držet," dodal Putin.

Pokud jde o vyřešení venezuelské krize, Putin řekl, že mezinárodní společenství může vytvořit podmínky pro dialog, povzbudit a usnadnit jednání, ale konečné rozhodnutí by mělo být učiněno uvnitř země.

„Krize ve Venezuele by měla být vyřešena venezuelským lidem. A jestli má být pan Maduro u moci nebo ne, by se měli lidé Venezuely  také rozhodnout během dialogu, konzultací a interakce mezi různými politickými silami," řekl na setkání s vedoucími mezinárodních zpravodajských agentur .

„Pokud vím, prezident Maduro to navrhuje," dodal Putin.

(kou, prvnizpravy.cz, interfax.ru, foto: arch.)