Svátek má: Vavřinec

Zprávy

Velikost textu:

Putin: Vysoké ceny plynu v Evropě „určila“ politika Evropské komise

Putin: Vysoké ceny plynu v Evropě „určila“ politika Evropské komise

Vysoké ceny plynu v Evropě je dána politikou předchozího složení Evropské komise, řekl ruský prezident Vladimir Putin po jednání s běloruským lídrem Alexandrem Lukašenkem.

Vladimir Putin, ruský prezident
10. září 2021 - 09:01

Prezident  připomněl, že na volném trhu v Evropě stojí plyn 650 dolarů za tisíc metrů krychlových. Náklady na ruský plyn, které se také tvoří prostřednictvím tržních cen, jsou zároveň vázány na cenu ropy, takže výkyvy, jak poznamenal Putin, „jsou měkčí“.

„Podle dlouhodobých smluv a podle našeho cenového principu Gazprom neprodává za takovou cenu. A ti, kteří souhlasili s uzavřením dlouhodobých smluv s námi v Evropě, si mohou jen mnout ruce a radovat se, jinak by museli zaplatit 650, a Gazprom prodává do Německa 220. V každém případě to tak nedávno bylo. S růstem cen ropy tato cena poroste, ale bude to měkká věc, “ dodal Putin.Ve čtvrtek cena plynu na evropském trhu přesáhla rekordních 700 dolarů za tisíc metrů krychlových. Předchozí rekord byl překonán den předtím. Poté hodnota kontraktu dosáhla 670 $. A o den dříve, v úterý, toto číslo překročilo 660 dolarů.

Podle analytiků je tato situace spojena s nízkými zásobami paliva v evropských skladech plynu kvůli minulé chladné zimě a horkému létu.

(rp,prvnizpravy.cz,ria,foto:kremlin)