Putin:Ukrajinský projekt domorodých lidí připomíná nacistické Německo

zprávy

Vladimir Putin komentoval návrh zákona ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského o domorodém obyvatelstvu s tím, že mu toto dělení připomnělo metody nacistického Německa.

Putin:Ukrajinský projekt domorodých lidí připomíná nacistické Německo
Vladimir Putin v rozhovoru pro TV Rusko 1
10. června 2021 - 06:20

Dokument, který ukrajinský prezident předložil Nejvyšší radě v květnu, definuje práva domorodého obyvatelstva ve státě, Rusové nebyli na tento seznam zahrnuti.

V rozhovoru s novinářem televizního kanálu Rusko 1 Pavlem Zarubinem Putin zdůraznil, že má k této iniciativě negativní postoj, a takové rozdělení označil za naprosto nepřijatelné a v rozporu s normami humanitárního práva.

„Samotné rozdělení na domorodé, prvotřídní kategorie lidí, druhotřídní atd. - rozhodně to tak vypadá, připomíná teorii a praxi nacistického Německa,“ k tomu řekl ruský prezident.

„Je směšné a hloupé nazývat Rusy nepůvodními obyvateli Ukrajiny,“ pokračoval Vladimir Putin.

Jak poznamenal Putin, není jasné, jak se budou  klasifikovat lidi se smíšenou krví?
 
„Budou nyní, jako v nacistickém Německu, měřit jejich lebky, další části těla pomocí kompasu a určit, jak definovali skutečného Árijce a neskutečného? Nemluvím o dalších komponentách,“ položil otázku.Návrh zákona není v souladu s normami mezinárodního humanitárního práva, ale Západ na něj nebude reagovat, Putin si je jistý. Podle jeho názoru myšlenka Kyjeva prohlásit Rusy za nepůvodní na Ukrajině zasadila ruskému lidu silnou a velmi vážnou ránu.

Řekl, že uvažuje o přípravě samostatného článku pro publikaci o historii Rusů na Ukrajině.


„Mluvit o Rusech jako o nedomorodém lidu není jen nesprávné, je to směšné a hloupé. Absolutně to neodpovídá historii!“  řekl prezident Ruské federace.

„Co dělat? Zelenskij sám je Žid podle národnosti, já nevím, mohl tam mít smíšenou krev. Co dělat s těmi lidmi? ... Co se týče všech národů, které nejsou původními obyvateli, je to špatné pro všechny, ale pro ruský lid je to zvlášť důležité, “ řekl Putin.

Prezident doporučil nezapomínat, jak vznikla ukrajinská státnost.

„Jedná se o produkt sovětského období. Bolševici, organizující Sovětský svaz, vytvořili mimo jiné svazové republiky a Ukrajinu. Můžeme si vzpomenout, že tato území byla připojena k ruskému státu nebo začal proces jejich znovusjednocení s Ruskem v roce 1654. <...> A pak ti lidé, kteří žili na těchto územích, a to jsou v dnešním jazyce tři regiony, a tak se tito lidé považovali a nazývali Rusy a pravoslavnými, “ řekl Putin.

„Nikdo nechce být druhořadými lidmi, ani nemluvím o jazykové diskriminaci a dalších složkách běžného života člověka, ale to povede k tomu, že statisíce a možná i miliony budou nuceny buď odejít, nechtějí-li být lidskou druhou třídou, nebo se začnou přepisovat nějak jinak, “ uzavřel prezident.

(rp,prvnizpravy.cz,strana.ua,foto:arch.)


Anketa

Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano 12%
transparent.gif transparent.gif
Ne 33%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 55%
transparent.gif transparent.gif