Svátek má: Rostislav

Zprávy

Velikost textu:

Rada Lvovského kraje chce uznat členy SS-Galizien za osvoboditele Ukrajiny

Rada Lvovského kraje chce uznat členy SS-Galizien za osvoboditele Ukrajiny

V úterý 16. února tohoto roku. Lvovská regionální rada požádala ústřední orgány Ukrajiny, aby udělily ukrajinským vojákům divize Waffen SS-Galizien status veteránů v boji za nezávislost Ukrajiny.

Křtění praporu ukrajinských dobrovolníků
18. února 2021 - 10:16

Podle portálu Varianty.lviv.ua většina poslanců rady Lvovské oblasti v úterý hlasovala pro žádost ukrajinské vládě a parlamentu o změnu zákona „O právním postavení a připomenutí účastníků boje za nezávislost Ukrajiny ve 20. století “s cílem zahrnout bojovníky divize SS-Galizien. Přijaté odvolání používá ahistorický název jednotky, která skrývá svůj nacistický charakter: První ukrajinská divize „Halič“ [pův. „Hałyczyna“ - vyd.].

Z 84 poslanců krajského zastupitelstva hlasovalo pro změnu 57, nikdo nebyl proti a nikdo se nezdržel hlasování. Dva poslanci přítomní v místnosti nehlasovali - šéf regionální státní správy Maksym Kozycki ze strany „Sluha národa“ a Nazari Sumało ze strany „Batkivshchyna“. Ostatní poslanci chyběli. Mimo jiné hlasovali pro vedoucí rady Iryna Hrymak a zdiskreditovaný tajemník ukrajinské rady pro památky Svjatoslav Szeremeta (oba členové strany „Evropská solidarita“ bývalého prezidenta Petra Porošenka).

„Členové divize Waffen SS-Galizien stále nejsou uznáváni jako „osvoboditelé Ukrajiny“, jsou zbaveni sociálních záruk a ústupků. Většina z nich nebyla rehabilitována, “ uvedli poslanci Regionální rady ve Lvově apelovali na vládu a parlament, aby zákon pozměnili„ s cílem obnovit historickou spravedlnost.Ukrajinský parlament přijal zákon „O právním postavení a vzpomínkách na účastníky boje za nezávislost Ukrajiny ve 20. století“ 9. dubna 2015. Zákon uznává členy různých struktur jako účastníky boje za nezávislost Ukrajiny, včetně Legie ukrajinských síčských střelců, ústřední rada, armáda Západoukrajinské lidové republiky, povstalecká vojska Podněstří, karpatská síč, ukrajinský helsinský svaz, jakož i genocidní organizace ukrajinských nacionalistů a ukrajinská povstalecká armáda.


14. divize Waffen SS-Galizien Grenadier byla jednotkou pro spolupráci zločinecké formace Waffen-SS, složenou z ukrajinských dobrovolníků z bývalé Haliče, kteří byli podle mezinárodního práva polskými občany. Němci divizi založili v roce 1943, aby doplnili stavy. Z několika dobrovolníků SS-Galizien vytvořili Němci galicijské policejní pluky, které se proslavily četnými zločiny proti Polákům ve východním Malopolsku a v Lublinu v roce 1944, včetně Huty Pieniacké. V době spáchání těchto zločinů nebyly pluky formálně součástí divize. Během války však existovalo rozšířené přesvědčení, také posílené Němci, že pluky byly součástí SS-Galizien. Poté, co byla divize rozdělena Rudou armádou v červenci 1944, v bitvě u Brody, Němci znovu vytvořili SS-Galizien a poslali do ní vojáky z haličských policejních pluků a další ukrajinské kolaborativní jednotky zapojené do válečných zločinů , počítaje v to takzvaný Ukrajinské legie sebeobrany, která pacifikovala vesnice v oblasti Lublinu a podílela se na potlačení Varšavského povstání.

(rp,prvnizpravy.cz,kresy,foto:arch.)