Svátek má: Anastázie

Zprávy

Velikost textu:

Rakousko a Dánsko pokračují ve své očkovací politice. Přidá se i Česko?

Rakousko a Dánsko pokračují ve své očkovací politice. Přidá se i Česko?

Rakousko a Dánsko v návaznosti na další země EU oznámily záměr pokračovat ve své vlastní očkovací politice, nespoléhají už na Evropskou unii, uvádí Daily Express.

Sebastian Kurz, rakouský kancléř
10. března 2021 - 10:10

Jak konstatují noviny, může to být známka zhroucení jednoty evropského bloku tváří v tvář pandemii. Podle odborníků může pandemie, omezující opatření a pomalý začátek programu hromadného očkování v EU, stejně jako úspěch Spojeného království, vést země jako Dánsko, Finsko nebo Nizozemsko k ukončení členství v Evropské unii. .

Podle Daily Express jsou Rakousko a Dánsko posledním ze seznamu zemí, které se „oddělily od očkovací strategie EU“ . Kancléř Sebastian Kurz uvedl, že Rakousko bude spolupracovat s Izraelem a Dánskem na vakcínách proti koronavirům druhé generace a „již se v budoucnu nebude spoléhat na EU“. Mnoho lidí toto oznámení přijalo jako výtku evropskému systému nákupu vakcín, který výrazně zaostává za Velkou Británií, Izraelem a Spojenými státy. V rozhovoru pro „nejprodávanější“ německé noviny Bild Kurz uvedl, že Evropská agentura pro léčivé přípravky jedná při schvalování podávání léků „příliš pomalu“ .

Andrej Babiš letí ve čvrtek do Izraele

Dánská premiérka Mette Frederiksenová, rakouský kancléř Sebastian Kurz a izraelský premiér Benjamin Netanjahu mají ve čtvrtek v Izraeli jednat o spolupráci při výzkumu a výrobě očkovacích látek.

Kurz v úterý řekl, že Rakousko, Dánsko a další země ze skupiny „rychle jednajících států“, které si v boji s koronavirem opakovaně vyměňují zkušenosti, se v budoucnu nebudou při výrobě očkovacích látek spoléhat na Evropskou unii a budou společně s Izraelem vyrábět vakcíny proti covidu-19. Diskusí skupiny se v minulosti účastnil za Česko také Babiš.


Podle Daily Express existují obavy, že se jednota EU tváří v tvář pandemii koronavirů rozpadá. Dánská premiérka Mette Frederiksenová zase uvedla, že již požádala o dodávku reziduí vakcín z Izraele - což je další známka oslabení důvěry v Brusel, pokud jde o dodávky vakcín. Jak konstatují noviny, pandemie, omezující opatření a pomalý začátek programu hromadného očkování EU bezpochyby zvyšují tendenci k rozdělení v Evropě. Dánský europoslanec Peter k publikaci připustil, že jeho země může hlasovat o otázce opuštění bloku již v roce 2026, a také to, že Dánsko pozorně sleduje vývoj situace ve Velké Británii.
 
„Není žádným tajemstvím, že dánští euroskeptici plánují využít britskou dohodu o brexitu jako plán k obnovení vlastních pokusů o vystoupení z Evropské unie, “ uvádí Daily Express. V roce 2018 vůdce Dánské lidové strany Christian Tulesen Dahl připustil, že jeho plány vystoupit z bruselského bloku jsou v současné době pozastaveny, protože čeká na „alternativu“ členství. Tulesen Dahl v rozhovoru pro novináře v dánském městě Sonderborg dodal, že by mohl použít britskou dohodu a požadovat podobné ústupky pro Dánsko.

V exkluzivním rozhovoru pro Daily Express německý europoslanec a právník EU Gunnar Beck uvedl, že úspěch britského očkovacího programu by mohl rozhodně vyvolat „domino efekt po Brexitu “. "V příštích několika letech uvidíme, jak se Británie bude chovat mimo EU." Ale jsem optimista, “ řekl. Podle něj „dopady krize COVID-19 a způsob provádění očkovacího programu ve Velké Británii jsou pozitivní signály“, které mohou mít významný dopad na chování jednotlivých zemí v EU - zejména těch „které jako politiky prosazované Francií a Německem “.

Zároveň jsou podle názoru europoslance hlavními kandidáty na odchod z EU Finsko, které se s Bruselem dohaduje o euro, Dánsko, které nesouhlasí s takovými aspekty evropské politiky, jako je migrace, a Nizozemsko nespokojené s velkými dotacemi pro eurozónu.

„Nedokážu si představit, že by Itálie nebo jihoevropské země odešly - alespoň dokud nedostanou svůj podíl z německých peněz," dodal německý politik.

(rp,prvnizpravy.cz,dailyexpress,foto:arch.)