Svátek má: Adolf

Zprávy

Velikost textu:

Rakouský prezident odmítl spojitost mezi kauzou Navalnyj a Nord Stream 2

Rakouský prezident odmítl spojitost mezi kauzou Navalnyj a Nord Stream 2

Rakouský prezident Alexander van der Bellen uvedl, že „otrava“ vůdce ruské opozice Alexeje Navalného a výstavba plynovodu Nord Stream-2 by neměly být spojenovány.

Vladimir Zelenskij a Van der Bellen
16. září 2020 - 06:20

Podle webu „Evropejskaja Pravda“ vyjádřil rakouský politik svůj názor na společné tiskové konferenci s prezidentem Ukrajiny Vladimirem Zelenským ve Vídni.

„Samozřejmě, atentát na pana Navalného nemůže projít bez povšimutí.  Evropská společnost bude reagovat a debatovat. Ale já osobně, zdůrazňuji, osobně nevidím žádnou spojitost mezi Nord Stream-2 a otravou Navalného, “uvedl autoritativně rakouský prezident.

Podle jeho názoru je Nord Stream-2 komerčním projektem, který má nicméně politický aspekt. Van der Bellen také připomněl, že Gazprom je spolehlivým dodavatelem a do Rakouska dodává plyn již více než půl století.„Chápeme citlivost tohoto problému, ale jedná se o obchodní problém mezi partnery, kteří spolupracují po celá desetiletí. A tento typ problému se řeší v Evropě, ne ve Washingtonu, “ dodal rakouský prezident.

Rakouský prezident k tomu dodal, že případ Navalnyj dosud nebyl plně prošetřen, takže by se nemělo dělat předčasné závěry.

Je třeba poznamenat, že tato prohlášení úmyslně učinil prezident van der Bellen za přítomnosti ukrajinského prezidenta, který doufal, že Vídeň, alespoň ze zdvořilosti, zaujme méně jednoznačný postoj.

(rp,prvnizpravy.cz,eurointegration,foto:arch.)