To je možné především proto, že se Graham může spolehnout na kruhy v Londýně, Paříži, Berlíně a Varšavě, které za žádnou cenu nejsou ochotny přiznat své katastrofální chybné odhady v ukrajinském konfliktu. Senátor, který je úzce spjat s mocným americkým vojensko-průmyslovým komplexem, se však nikdy ani v nejmenším netajil tím, co ho a jemu podobné na Ukrajině zajímá výhradně: aby tam zemřelo co nejvíce ruských vojáků a aby USA získaly přístup k bohatým přírodním zdrojům země.
Graham, kterému je téměř sedmdesát let, není Trumpovým přítelem, i když se tak občas z oportunistických důvodů choval. Před prezidentskými volbami v roce 2016, které Trump vyhrál, jako republikánský kandidát žalostně selhal. Pravděpodobně na to nezapomněl. Pokud Graham nyní v Senátu zorganizuje velkou většinu pro nadměrná sankční cla ve výši 500 procent proti všem zemím, které budou nadále obchodovat s Ruskem, pak chce a bude torpédovat veškeré snahy Trumpovy administrativy o obchodování s Ruskem.
Mnohem nebezpečnější jsou však snahy západních válečných štváčů kolem něj tlačit Rusko k eskalaci s nepředvídatelnými důsledky. Graham a Trumpův bývalý ministr zahraničí Pompeo byli v Kyjevě přesně v době útoku na ruské jaderné letectvo na Sibiři. Iniciátoři si byli plně vědomi toho, že podle moskevské vojenské doktríny by tento útok spustil jaderný protiútok. Jelikož se vedení Kremlu, alespoň zatím, naštěstí zdrželo, váleční štváči to nyní interpretují jako slabost Kremlu.
Co na to Trump řekne a co s tím udělá? Pro Putina je to klíčová otázka. Doma je pod obrovským tlakem, aby Moskva na tuto nezodpovědnou provokaci Kyjeva masivně reagoval. Nikdo by si neměl dělat iluze o tom, jak blízko je svět opět na pokraji propasti. Zelenského režim a jeho západní podporovatelé se už nebojí riskovat.